Emlak Katılım Bankası ile Gayrimenkulde Yeni Dönem! İşte Detaylar!

Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, gayrimenkul sektöründe uygulamaya alınacak olan yeni modelden bahsetti.

Emlak Bank 72 Farklı Ürün Geliştirdi

2019 yılının başında uzun bir aradan sonra yeniden yapılandırılarak faaliyetlerine başlayan Emlak Katılım Bankası’nın Genel Müdürü Deniz Aksu, gayrimenkulde devreye alınacak olan yeni modelle ilgili bilgiler verdi. Deneyimli bankacı Deniz Aksu, Emlak Bank’ın Genel Müdürü olmadan önce Yapı Kredi Bankası, Citibank, HSBC Bank ve Albaraka Türk Katılım Bankası’nda üst düzey görevlerde bulunmuştu. Deniz Aksu yaptığı açıklamada Emlak Bank olarak 72 farklı ürün geliştirdiklerini ve gayrimenkulü ilgilendiren yeni bir modelin de hayata geçirileceğini söyledi.

Yeni Gayrimenkul Modelinde Taraflar Olacak

Emlak Bank Genel Müdürü Deniz Aksu, geliştirdikleri yeni modelde arsanın maliyetinin, toplam maliyet içindeki payının yüzde 20- yüzde 30 civarında olacağını, Türkiye’de arsa kıtlığı olmadığını söyledi. Deniz Aksu, yeni modelde inşa edilecek gayrimenkulde tarafların olacağını, bunların proje geliştirici, arsanın sahibi, inşaat malzemeleri üreticisi ve satıcısı, konutun alıcısı ve bankalar olacağını belirtti. Bu tarafların her birinin fonksiyonunun farklı olacağını belirten Aksu, modelin bütün tarafların haklarının korunacağı şekilde geliştirildiğini de söyledi.

Bankaların Uyguladığı Sistemin Geliştirilmiş Hali

Emlak Bank Genel Müdürü Aksu, yeni gayrimenkul modelinin aslında şu an bankalar tarafından ticari müşterilere uygulanan doğrudan borçlanma sisteminin geliştirilmiş hali olduğunu, tedarik zinciri finansmanı gibi bir formül uygulanacağını söyledi. Emlak Bank bu yeni modelde fon kullandırıcısı olacak ve kar sağlayacak. Banka’nın muhatabı proje geliştiricisi olacak.

Emlak Bank’ın Yeni Gayrimenkul Modeli Nedir?

Emlak Bank konutun yapılacağı arsayı ipotek edecek ve kat irtifakının sağlanmasını isteyecek. Modelde konutu alıcısının taksitleri hak edişe göre düzenlenecek. Bir bakıma taksitler konutun bitmiş haline göre belirlenmemiş olacak. İnşaat malzemeleri üreten ve satan firma da aynı fondan yararlandırılacak.