Enflasyon Düştü mü Çıktı mı?

Bildiğiniz üzere dün enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre 2019 Ekim ayı tüketici fiyat endeksi TÜFE(2003=100); bir önceki aya göre yüzde 2, 2018 Ekim ayına göre yüzde 8,55 ve on iki aylık ortalamaya göre ise yüzde 16,81’lik bir artış gösterdi. Geçtiğimiz Aralık ayına göre de yüzde 10,59 artış yaşandığı görüldü.

Cebimize Yansıyan Ne?

2019 yılı Ekim ayı ana harcama gruplarında yer alan gruplardan; giyim de yüzde 11,70, ulaşımda yüzde 1,17, haberleşmede yüzde 1,43, konutta 3.55, gıda ve alkolsüz içeceklerde ise yüzde 1,65 artış gerçekleşti. Artışlar durmuyor yüzde hesaplarına göre az gözükse de çarşıda pazarda enflasyonun artış gösterdiği gayet iyi anlaşılıyor.

Giyimde yüzde 11,70 dediklerine bakmayın ama… Mesela erkek kazaklarında yüzde 43’lük bir artış var. “Erkek kazağından bize ne?” derseniz kış ayının geldiğini ve en az bir tane de olsa yeni bir kazak alacağınızı hatırlatırım.  Geçtiğimiz kış 40 liradan aldığım kazaklar, şuan da 60 Türk lirasından başlıyor. Marka bağımlısı veya gösterişi seven biri değilim. En iyi hizmeti/malı uyguna alanlardanım, iyi bir pazar araştırmasından sonra tabi ki… Sizlere de bunu yapmanızı öneririm. Kalite/fiyat performansına bakarak alışveriş yaparsanız markalara boşuna para ödemezsiniz.

Ekmeğe 25 kuruş, sigaraya 3 lira zam geldi biliyorsunuz ki. Bazı yerlerde ekmek 1 lira 75 kuruş olurken bazı yerlerde de 1 lira 50 kuruş oldu. Faizlerle ilgili yazdığım yazımda bu konuya da değinmiştim; asgari ücretli bir ekmek fazla almak varken ya da bir ekmek daha alamazken nasıl kredi çekecek diye… Biz Türk halkı olarak ekmeği severiz. Dört kişilik bir aile her öğün iki yemek yediğini varsayar isek günde altı adet ekmek yapar. Ekmek fiyatı 1 lira 25 kuruş iken günlük ekmek için harcanan miktar 7 lira 50 kuruş idi. Şu anda ise 1 lira 50 kuruştan aldığını düşünürsek 9 lira ödemek zorunda… Cebinden her gün çıkan 1 lira 50 kuruş söz konusu… Aylık ise 45 lira fazladan ekmek parası ödeyecek! Asgari ücret üzerinden günlüğü 67 lira 33 kuruşa denk gelen aile, bu paranın 9 lirasını her gün ekmeğe verecek. Ekmek yoksa pasta yiyin mi desek? En ufak pastanın 15 ila 20 arasında olduğunu ve üç kişiye bile yetmeyeceğini düşünürsek tabi ki hayır…

Ekmek Almakta Güçlük Çeken Düşük Faizi mi Kullansa?

Hatırlarsanız “Faizler düştü hadi gidip kredi çekelim ama faizi az olandan” demiştim. Gelin bide araç satışlarına bakalım:

2019 yılı Türkiye otomobil ve hafif ticari pazarı 10 aylık dönem içerisinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31,8 oranında azalış yaşadığını biliyor muydunuz? Azaldığına da bakmayın 330 bin 384 adet araç satışı gerçekleşti fakat o satış işlemini gerçekleştirenlerden biri olamadım. Ben bir araba alamadım. Peki siz bir araba aldınız mı?

2018 yılında bu sayı 485 bin 27 adetti. 2017 yılında ise 10 aylık dönemde 719 bin 95 adetti. Daralmanın ve alım gücünün düşüşünün farkına varabiliriz. Peki ya araba fiyatları ikinci elde bile artmışken sıfır araçları satın alanları düşündünüz mü ya da gördünüz mü? Ben bildiğim ve gördüğüm kadarıyla şirket sahibi olan iş insanlarının, devlete vergi ödemek yerine şirketlerine yeni araçlar aldıklarını biliyorum. Buna muhasebenin küçük oyunu da diyebiliriz ki tamamen de yasal ayrıca…

Kapalı