Engellilere Aylık 720 Liraya Kadar Maaş! İşte Şartları!

Devlet tarafından her ay engelli vatandaşlara 480 lira – 720 lira arasında engelli maaşı ödeniyor.

Yaşlılara ve Engellilere Aylık Maaş Ödemesi

Yaşlılık aylığı olarak bilinen ödemeler 65 yaşını doldurmuş ve herhangi bir geliri olmayan vatandaşlara yapılıyor. Başvuru yapan ve gerekli şartlara uygunluğu olan bu kişiler 2019 yılı itibariyle 601.58 lira yaşlılık aylığı alıyorlar Devlet tarafından ayrıca engelli vatandaşlara da her ay engelli maaşı ödemesi yapılıyor. Bu imkandan yararlanmak için bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. engelli maaşı alması devlet tarafından uygun görülen kişiler aylık 480 lira ile 720 lira arasında maaş alıyorlar.

Engelli Maaşı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı başvurusu yapmak isteyenler ikamet ettikleri il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurularını yapabiliyorlar. Engelli maaşı alması uygun görülen kişiler GSS yani Genel Sağlık Sigortası kapsamında oluyorlar ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar. Engellilerin GSS primi ödemesi gerekmiyor. Engelli maaşları her ay ödeniyor.

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Engelli olan vatandaşların devlet tarafından kendilerine tanınan engelli maaşını almaları için engel durumlarını ve derecelerini tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları raporla belgelemeleri gerekiyor. Raporda belirtilen engel derecesi en az yüzde 40 olan kişiler bu haktan yararlanıyorlar. Maaş bağlanacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması şartı da bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık geliri olan ve sigortalı olarak çalışan vatandaşlara engelli aylığı bağlanamıyor. Ayrıca engelli vatandaşın yaşadığı hanedeki toplam gelirin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte birinden az olması şartı da aranıyor.

Engelli Maaşı Oranı Neye Göre Belirleniyor?

Engelli maaşı ne kadar olacağını kişinin raporunda belirtilen engel derecesi belirliyor. Engeli yüzde 40 – yüzde 69 arasında olanlar 2019 yılının ilk yarısı itibariyle 480.58 lira, yüzde 70 ve daha fazla olanlar ile başa birinin bakımına muhtaç olan engelliler de 720.32 lira engelli maaşı alıyorlar. 18 yaşından küçük engelli gençlerin yakınları ise 480.22 lira engelli aylığı alıyorlar.

Etiketler
Başa dön tuşu