a

Eski Bankacılar Fintech Yatırımı İçin 500 Milyon Dolarlık Fon Oluşturdu

Eski Bankacılar Fintech Yatırımı İçin 500 Milyon Dolarlık Fon Oluşturdu
0

BEĞENDİM

Alior Bank ve Alfa Bank’ın eski yöneticileri, ileri aşamada bulunan Fintech girişimlerine yatırım gerçekleştirerek banakcılık hizmetlerindeki yıkıcı dönüşümü körüklemek adına 500 milyon dolar tutarında fon oluşturdu. 

Alfa Bank Eski CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Petr Smida ve Polonya’nın ilk Fintech unicorn’u konumunda yer alan Alior Bank’ın Kurucu Ortağı Cezary Smorszczewski’nin Lüksemburg’da oluşturmuş olduğu Corviglia Sermaye Fonu, Londra ve Berlin’deki ileri aşama Fintech şirketlerini hedef alıyor. 

250 Milyon Dolarlık Bütçe

İlk 3 senelik takvime toplam olarak 250 milyon dolarlık bütçe ayıran fon, 10 milyar dolar düzeyinden 50 milyon dolara kadar çeşitli kalemlerdeki azınlık hisselerini toplamayı planlıyor. Daha öncesinde bir Fintech unicorn’u kurma konusunda ilk elden tecrübesi bulunan Smomrszczewski, Alior Bank’ın 2012 senesinde 2 milyar dolar değerleme ile satışını gerçekleştirmişti. 

Söz konusu tecrübenin yanında bankacılık sektöründe ve finansal servislerde uzun bir süre faaliyet gösteren masanın öbür tarafında yer alma birikiminin kurulan fonu ateşlediğini dile getiren Cezary Smorszczewski, artık birden sonraki nesilde finans ekosisteminde devrim gerçekleştirecek kuruculara ve şirketlere destek verebilmek adına bahsi geçen yolculuğa adım attıklarını belirtti. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.