a

Facebook Neden Kripto Para Çıkarıyor?

0

BEĞENDİM

Günaydın! Herkese mutlu bir sabah dileyerek yazıma geçiyorum. Çaylar, kahvelere hazırsa hadi başlayalım…

Geçtiğimiz son 5 yılda, Facebook birçok alanda hem gelişim hem de büyüme gösterdi. Zaman içerisinde belli başlı uygulamaları satın alan (Whatsapp ve Instagram) Mark Zuckerberg, şimdilerde farklı bir alana geçiş yapmaya başladı.

Mark Zuckerberg, 2014 yılında tam tamına 19 milyar dolar vererek Whatsapp’ı satın aldı. Bu satın alma işlemi 4 milyar dolar nakit, 12 milyar dolar Facebook hisse senedi bedeli ve 3 milyar dolar çalışanlara ödeme yapılacak şekilde gerçekleşti.  Zuckerberg, Whatsapp’ı satın aldıktan sonra bu uygulama üzerinde birçok yenilik gerçekleştirdi.

Grup konuşmaları, sesli konuşma, bağlantı linklerinin paylaşımı, görüntülü sohbet ve diğer birçok yenilik uygulamaya sırasıyla yüklenmeye başladı. E haliyle bizlerde güncelleme geldikçe uygulamayı güncellemeye devam ettik. Fakat bir konuyu atladık… Zuckerberg’in planında kripto para için hazırlık olduğunu tamamen unuttuk! Gerçi hangimiz bilebilirdi Facebook’un Whatsapp yolu ile kripto para gönderimine açılacağını ve kripto para madenciliğinin yapılabileceğini değil mi?

Hepsi Sistemli Olarak mı Yapıldı?

Hal böyle olunca insanın aklına tek bir soru geliyor. Mark Zuckerberg “Whatsapp’ı kripto para yatırımcılığı için mi satın almıştı?”. Bana kalırsa tam da bunun için satın aldı. Uygulamayı 5 yıl önce satın alması adeta bir “5 yıllık kalkınma planı” oluşturulduğunun ve buna uygun şekilde hareket edildiğinin göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Yani sevgili okurlarım, hepimiz birer kobay faresiydik ve çok güzel bir şekilde üzerimizde deneyler yapılmasına izin verdik!

İşin en ilginç yanı kripto paraların Hindistan bankalarına aktarılacak olması. Hindistan bankalarına Whatsapp üzerinden göndereceğiniz kripto para birimleriyle, hesaplarınıza hem yatırım yapabilecek hem hesabınızdan kripto para çekebilecek hem de kripto para havalesi yapabileceksiniz hesaplar arasında. Mark Zuckerberg’e göre Hindistan’ın tercih edilme sebepleri arasında 200 milyon kişinin Whatsapp kullanıyor olması ve Hindistan’daki iletişim maliyetlerinin (internet veri ücreti vb. gibi) düşük olmasından kaynaklanıyor. Fakat bu konuyu dilerseniz sizler için biraz açayım…

Sözde Yasaklanmıştı

Geçtiğimiz yıldan bu yana Hindistan ve Çin bankalarının kripto para ile mücadele ettiğine dair haberler okuyorum ve okuyorsunuz. Hatta bu yılın başından beri bu haberler yapılmaya devam ediliyor. Madem Hint bankaları kripto para ile savaşıyorsa, neden Mark Zuckerberg ile anlaşma yapıp kripto para yatırımcılığına izin verme teşebbüsünde bulunuyorlar?

Dünyadaki nüfusun 5’te 1’lik kısmı Hindistan’da bulunuyor. Bu demektir ki 1,5 milyardan fazla insan Hindistan nüfusunu oluşturuyor… Hint bankalarının bir anda karar değiştirip kripto para ile savaş mücadelesini önümüzdeki aylar içerisinde bırakması durumunda, piyasalar ne derece etkilenir düşünebiliyor musunuz?

1 Bitcoin’in 6 bin Dolar olduğunu düşünürsek ve Hindistan’daki en az yarım milyar insanın kripto para yatırımcılığına ve aktarımına başladığını hesap edersek, piyasalar içerisinde bir anda dalgalanma başlayacağını, dolayısıyla Asya piyasalarında yaşanan ani dalgalanmalar ile birlikte dolar seviyesinde artış yaşanacağını görebiliriz. Dolar arttığı takdirde, ülkemizdeki dış borç oranı artacak, faizler ve enflasyon artacak demektir. 2019’a nasıl da hızlı bir “Merhaba!” dedik değil mi?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.