Faiz İndirimine Bullard’dan Destek Geldi!

St. Louis FED Başkanı James Bullard, küresel ticaretteki belirsizliklerin ve ekonomik büyümedeki yavaşlamanın faiz indirimini gerekli hale getirdiğini söyledi.

Faiz İndirimi Enflasyon Oranlarını Yükseltir

ABD Merkez Bankası tarafından yapılması beklenen faiz indirimine bir destek de St. Louis FED Başkanı James Bullar’dan geldi. James Bullard, küresel ticaretteki belirsizliklerden kaynaklı olarak Amerikan ekonomisindeki büyümenin beklenenden daha yavaş ilerlediğini, bu durumda oluşacak risklerin engellenmesi için faiz indirimi yapılması gerektiğini söyledi. ABD Merkez Bankası’na faiz indirimi çağrısı yapan Bullard, bunun ekonomi için sigorta olacağını ve ısrarla düşük seviyelerde olan enflasyon oranlarında da yükselme sağlayacağını söyledi.

ABD Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapmalı

St. Louis FED Başkanı James Bullard, OMFIF Vakfı tarafından düzenlenen bir toplantıda konuşarak ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması gerektiğini söyledi. Bullard, temmuz ayında düzenlenecek olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından önce faiz indirimi konusunda ön yargıyla yaklaşmak istemediğini, fakat 25 baz puanlık bir faiz indiriminin gerekli olduğunu düşündüğünü, yapılacak faiz indiriminin enflasyonun doğru yönde ilerlemesini sağlayacağını da belirtti.

Faiz Kararının Oybirliğiyle Alınması Gerekmiyor

James Bullard, Amerika’daki ekonomik büyümenin beklenenden çok daha keskin bir şekilde yavaşladığını, bu yavaşlamanın artma riskinin olduğunu, ABD Merkez Bankası’nın faiz indiriminin ekonomik yavaşlamaya sigorta olarak da nitelenebileceğini de ifade etti. James Bullard, FED tarafından gelecek dönemlerde faiz indirimi ile ilgili alınacak olan kararlar için oybirliği gerekmediğini de sözlerine ekledi.

Kapalı