FED: Faiz İndirimi Ekonomide Balona Sebep Olabilir!

Kansas City FED Başkanı Esther George faiz indirimine gidilmesinin ABD ekonomisinde durgunluğa ve balona eden olabileceğini söyledi.

ABD Ekonomisinde Durgunluğa Yol Açar

FED Kansas City Başkanı Esther George tarafından yapılan açıklama ABD Merkez Bankası FED’in olası faiz indirimine gitmesi konusunda oldu. Esther George açıklamasında Amerika’da hedeflenen enflasyon oranlarına ulaşabilmek için FED tarafından bir faiz indirimi yapılmasına karşı olduğunu söyledi. Esther George, faiz indiriminin varlık fiyatlarındaki balon oluşumları destekleyebileceğini, bu durumun da finansal dengesizliklere yol açarak Amerikan ekonomisinde durgunluk yaşanmasına neden olacağını da belirtti.

FED’in bir Tepki Vermesi Gerekmiyor

Kansas FED Başkanı Esther George, Economic Club of Minessota’da bir konuşma yaptı. George konuşmasında enflasyonun konumlandığı seviyelerin merkez bankalarının yetkililerini ve finansal alandaki katılımcıları şaşırtabileceğini, fakat bu rakamların Amerikan ekonomisinin büyüyor olmasını düşünerek ele alınması halinde ABD Merkez Bankası’nın bir tepki vermesi gerekmediği sonucunun ortaya çıktığını söyledi. Esther George, FED’in herhangi bir faiz indirimine gerek olacak bir durum olmadığını, ABD’de enflasyonun büyümeyle orantılı ilerlediğini, FED tarafından yapılacak faiz indirimine karşı olduğunu söyledi. George, FED’in faizleri indirmesinin Amerikan ekonomisinde durgunluğa yol açacağını ve finansal piyasaları olumsuz etkileyeceğini de söyledi.

Faiz İndirimine Olumlu Bakmıyorum

Kansas FED Başkanı Esther George’nin 2019 yılında FOMC kısa adıyla bilinen Federal Açık Piyasa Komitesi’nde yapılan toplantılarda ve alınan kararlarda oy hakkı bulunuyor. Esther George yaptığı konuşmada ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesine olumlu bakmadığını söyleyerek bu oy hakkını hangi yönde kullanacağı hakkında da sinyal vermiş oldu.

Kapalı