FED: Faiz İndirimi Enflasyonu Değil Fiyatları Etkiler!

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari tarafından yapılan açıklamada enflasyon beklentilerinin faiz indiriminden çok etkileneceğinden emin olmadığı söylendi.

Faiz İndirimi Enflasyonu Etkilemeyebilir

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, ABD’nin California şehrinde basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Kashkari, ABD Merkez Bankası tarafından sigorta maksatlı yapılacak faiz indirimini tercih etmediğini, son dönemlerde gelen bazı rakamların zayıf görünümde olduğunu, Amerika ekonomisinin hala sağlıklı olduğunu, faizlerde indirim yapılmasının enflasyon oranları ile ilgili beklentileri çok fazla etkileyeceğinden emin olmadığını söyledi. Neel Kashkari, Amerika ile Çin arasında devam eden ticaret müzakereleri ve hayata geçirilen yeni vergi tarifeleri le ilgili de konuştu. Yüksek gümrük vergisi tarifelerinin büyük olasılıkla enflasyon oranları üzerinde etki etmekten çok fiyatlarda değişikliğe yol açacağını ve bu değişikliğin tek seferlik olacağını belirtti.

FED’in Faiz İndirimini Tercih Etmiyorum

FED Minneapolis Başkanı Neel Kashkari konuşmasında uygulamaya alınan yeni vergi tarifelerinin piyasalardaki güven ortamına zararının dokunacağını, bunun da potansiyel tüketicilerin piyasalardan geri çekilmesine yol açacağını ifade etti. Gazetecilere konuşan Neel Kashkari, ön ödemeli şekilde sigorta olarak FED yani Amerikan Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek olan faiz indirimini çok tercih etmediğini, son alınan verilerin zayıf olduğu görülse de ABD ekonomisinin sağlıklı görünümünün devam ettiğini de söyledi.

Piyasalardaki Güven Zarar Görebilir

FED yetkilisi Amerika ve Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin ve uygulanan yeni gümrük vergisi tarifelerinin enflasyon üzerinde etki yapmayacağını, ancak fiyat değişiklikleri olarak etki edeceğini de ifade etti. Bu durumda potansiyel tüketicilerin piyasalardan çekilme eğilimi göstereceğini ve piyasalarda güvenin azalacağını da sözlerine ekledi.

 

Kapalı