FED Haziran Ayı Tutanaklarını Yayımladı!

FED tarafından haziran ayında düzenlenen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin tutanakları yayımlandı.

FED Üyelerinin Çoğunluğu Faiz İndirimi Beklentisinde

FED kısa adıyla bilinen ABD Merkez Bankası’nın geçtiğimiz haziran ayında düzenlediği FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Tutanaklardan toplantıya katılan FED Yönetim Kurulu üyelerinin kuvvetli faiz indirimi beklentisinde olduğu öğrenildi. ABD Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ayki FOMC toplantısı 18 Haziran – 19 Haziran 2019 tarihlerinde düzenlenmişti. Bu toplantının tutanakları FED tarafından yayımlandı.

Faiz İndirimi Şokları Piyasaları Yumuşatabilir

ABD Merkez Bankası tarafından açıklanan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarında pek çok FED üyesinin ekonomi ile ilgili risklerin giderek artması karşısında faiz indirimi beklentilerinin güçlendiği bildirildi. Tutanaklarda dikkat çeken bir detay ise ABD Merkez Bankası’nın yakın zamanlı gerçekleşecek faiz indirimi şoklarının ekonomi piyasalarındaki gergin havayı yumuşatabileceğini belirtmesi oldu.

Bazı FED Üyeleri Faiz İndirimi İstemiyor

FED tutanaklarına göre ABD Merkez Bankası Yönetiminde yer alan pek çok para politikası yapıcısı ABD’de elde edilen verilerin daha da kötüleşmesinin faiz indirimini gerekli kılacağını düşündüğü ortaya çıktı. Buna karşılık bazı FED üyeleri de henüz faiz indirimi için erken olduğunu ve gerekli olmadığını bildirdi. Faiz indiriminden yana olmayan ABD Merkez Bankası yöneticileri FED tarafından faizlerin indirilecek olmasının piyasalarda dengesizliklere yol açabileceğini düşünüyorlar.

Haziran Ayında Risklerdeki Artışa Dikkat Çekildi

FED’in yayımladığı tutanaklarda 2019 yılının haziran ayında aşağı yönlü risklerde artış olduğu belirtiliyor. FED üyelerinin büyük çoğunluğu ABD Merkez Bankası’nın yakın gelecekte ekonomi piyasalarını daha çok destekleyen para politikasını tercih etmesini istiyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı