FED Piyasaların Beklentileri Yüzünden Zorlanıyor!

ABD Merkez Bankası FED, tahvil piyasalarındaki faiz indirimi beklentilerinden dolayı zorlanıyor.

Piyasalar 50 Puandan Fazla Faiz İndirimi Bekliyor

ABD’de vadeli piyasaların beklentileri ABD Merkez Bankası’nı zora sokuyor. Piyasalar FED olarak kısaltılan Amerikan Merkez Bankası’ndan 2019 yılının sonuna kadar 50 baz puanın üzerinde faiz indirimi yapmasını bekliyor. Küresel piyasaların davranışları FED’in faiz indirimi yapması yönünde şekilleniyor. ABD’de uzun vadedeki devlet tahvillerinin faizleri geçtiğimiz haftayı yüzde 1.18 oranıyla bitirdi. Aynı seviyeler ABD’de en son Donald Trump Başkan seçilmeden 2 hafta kadar önce görülmüştü. Bahsi geçen faiz hareketleri FED yetkilileri tarafından son toplantılardan sona yapılan açıklamalarda bir sonraki adımlarında sabırlı davranacaklarını bildirmelerinden sonra gerçekleşti.

Yeni Bir Tahvil Piyasası Dayatılıyor

Ekonomi stratejisti Michael Purves yaptığı değerlendirmede devlet tahvili faizlerindeki bu oranların yeni bir tahvil piyasası dayatma şekli olduğunu, bu durumun ABD Merkez Bankası’nı zor soktuğunu söyledi. FED Başkanı Jerome Powell, 19 Haziran 2019 tarihnde gerçekleştirilecek olan FED toplantısında ve sonrasındaki açıklamalarında tüm bu gelişmelere cevap verecek. Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası başkanları enflasyon oranlarının beklenenin altında olmasından sonra savunmacı bir duruşu benimsediler. BOJ kısa adıyla bilinen Japon Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda tarafından enflasyonun daha da düşmesi halinde teşvik taahhüdü verildi.

FED’e Tahvil Faizleri Baskısı Sürüyor

Amerikan Merkez Bankası, yeni küresel ekonomik genişlemenin yakın gelecekte olduğu algısından dolayı destek buluyor. FED’in üzerindeki bu baskı özellikle 2 yıl ve 10 yıl vadeli devlet tahvili faizlerinin 2018 yılında gördüğü zirveden sonra sadece 1 puan düşüş göstermesinden de kaynaklanıyor. ABD’de 2 yıl vadeli tahvil faizi geçen hafta yüzde 1.77 oranındaydı.

Etiketler
Başa dön tuşu