FED Piyasaların Odak Noktası Olmaya Devam Ediyor!

ABD Merkez Bankası küresel piyasaların odak noktasında olmaya bu hafta da devam etti.

FED Başkanı Umutları Artırdı

Amerika’da tarım dışı istihdam verilerinin geçtiğimiz hafta beklentileri karşılamamasının ardından ABD Merkez Bankası FED’in faizlerde indirim yapması ile ilgili beklentiler de azalmıştı. Ancak FED Başkanı Jerome Powell’in ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde hafta içinde yaptığı sunumda verdiği mesajlar umutların artmasına neden oldu. Jerome Powell, son dönemlerde ABD’de ekonomisi üzerindeki baskıların arttığına işaret etti ve olası risklere dikkat çekti. Powell konuşmasında küresel ticaret belirsizliklerine, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış sürecine, ABD’nin borç tavanına değindi ve tarım dışı istihdam verilerinin faiz indirimi ile ilgili fikirlerine etki etmediğini söyledi.

Ekonomistler 25 Puan Faiz İndirimi Bekliyor

FED Başkanı Jerome Powell’in açıklamalarının ardından temmuz ayının sonunda düzenlenecek olan ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi (FMOC) toplantısına dair faiz indirimi beklentileri de güçlendi. FED’in toplantıda 50 baz puanlık faiz indirimi yapacağı beklentisi yüzde 25’e yükseldi. Ekonomi analistlerinin büyük çoğunluğu ABD Merkez Bankası’nın 25 baz puan faiz indirimi yapacağı yönünde görüş bildiriyor.

Faiz İndirimi Piyasalar için Sigorta Olur

Rabobank Küresel Ekonomi ve Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Stefan Koopman yaptığı açıklamada daha önce paylaşılan Federal Açık Piyasa Komitesi tutanaklarında faiz indirimine zemin hazırlandığını söyledi. Koopman, bu ay sonundaki FOMC toplantısında 25 puanlık indirim beklediğini, fakat daha önce piyasalar tarafından çok konuşulan ve spekülasyonlara sebep olan 50 puanlık faiz indiriminin söz konusu olmayacağını söyledi. Rabobank Ekonomisti 25 baz puanlık indirimin ekonomi piyasaları için sigorta indirimi olacağı görüşünü paylaştı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı