FED Yetkilileri Faiz İndiriminde İkiye Bölündü!

ABD Merkez Bankası’nın yapması beklenen faiz indirimi konusunda FED yetkilileri iki farklı fikri savunuyor.

Enflasyon Hedeflerinin Altında Kalınmaması Gerek

FED Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard tarafından yapılan açıklamada enflasyonun düşük olmasıyla ilgili risklerin halen devam ettiği, küresel ekonomide ve ticaretteki belirsizliklerin doğurduğu risklere karşı koruma sağlanması için ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine gitmesi gerektiği fikri savunuldu. Lael Brainard, FED’in yüzde 2 olan enflasyon hedefinin altında çok uzun süre kalmaması gerektiğini, buna izin vermenin gelecek dönemde enflasyonun daha düşük olmasına yol açmak anlamına geldiğini de belirtti.

Finansal Alandaki Dengesizlikler Düzeltilmeli

FED Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, ABD Merkez Bankası’nın ihtiyaçlar doğrultusunda ekonomiye faiz indirimleri ile destek sağlaması gerektiğini söyledi. Brainard, para politikasında izlenecek yolun enflasyonun zayıf görünümü göz ardı edilmeden belirlenmesi gerektiğinin de altını çizdi. Risklerin daha da artacak olmasının ekonomi üzerinde daha çok baskı demek olduğunu, finansal alandaki dengesizliklerin kredilerin izlenmesi, stres testleri yapılması, sermaye artırımları gibi yollarla düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

FED’in Görevi ABD Ekonomisine Hizmet Etmek Değil

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic ise yaptığı açıklamada ABD Merkez Bankası tarafından yapılması beklenen faiz indirimine ihtiyaç olup olmadığı konusunda kuşkularının olduğunu söyledi. Raphael Bostic, FED’in görevinin piyasaların beklentilerine cevap vermek olmadığını söylediği konuşmasıyla dikkat çekti. Bostic, ABD Merkez Bankası’nın FOMC olarak kısaltılan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında faizlerde indirim ile ilgili karar alınmasının piyasaların beklentileri olmasına dayandırılamayacağını, piyasa beklentilerinin ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması için geçerli bir sebep olmadığını söyledi. FED’in görevinin ABD ekonomisine hizmet etmek olmadığını, 2019 yılının sonundaki ekonomik büyümenin yüzde 2.5 oranında olacağını tahmin ettiğini de sözlerine ekledi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı