FED’den Bankalara Siber Saldırı Konusunda Uyarı!

Amerikan Merkez Bankası (FED) yeni bir araştırmaya imza attı. Amerika bankacılık sistemi için bazı siber saldırı planlarının yapılabileceği iddiaları gündeme gelirken, böyle bir saldırının nasıl sonuçlara yol açacağı araştırıldı. Yapılan araştırma sonucuna göre, olası bir siber saldırının, Amerika’da sağlanmış olan finansal istikrarı tamamen yıkacağı ve olumsuz sonuçlara yol açacağı belirtildi.

Banka analisti olarak görev yapan Thomas Eisenbach, Anna Kovner ve Michael Junho Lee tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında yapılan siber saldırıların bankalar arasındaki ödeme sistemlerini olumsuz etkilediğinin altı çizildi. Bu tür bir siber saldırının yaşanması halinde nasıl bir tutum sergileneceği konusunda da öneriler verildi.

Ödeme sistemleri içerisinde aktif rol oynayan 5 büyük banka bulunuyor. Ülke genelinde hizmet veren bu bankaların süreçten nasıl etkileneceğine değinildi. Tek bir bankanın ödeme sistemlerinde meydana gelebilecek bozulmanın, diğer bankaların likidite miktarını da zincirleme olarak bozabileceği tespit edildi. Saldırının diğer bankaları etkilemesi bankaların açığını yükseltebilir.

Araştırmanın detayları içerisinde, bankaların ödeme yöntemi sistemleri için gerçekleşebilecek bir siber saldırının bankacılık sistemini derinden etkileyebileceği belirtildi. Özellikle İranlı Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından gerçekleştirilebilecek bir siber saldırı konusunda daha fazla endişenin yaşandığı belirlendi. Bankacılık sektörü, ABD hükümeti ve otoriteler tarafından özellikle siber saldırılara karşı koruma sağlanması için bazı önlemler alınması planlanıyor.