FED’in Faiz İndirimine Kesin Gözüyle Bakılıyor!

FED tarafından temmuz ayında düzenlenecek olan toplantıdan kesin faiz indirimi kararı çıkması bekleniyor.

FED ve ECB Faiz İndirimi Sinyaller Veriyor

Dünya ekonomisindeki yavaşlama, verilerin zayıf seyirlerde olması ve devlet tahvili faizlerinde düşüş yaşanması gibi gelişmelerden sonra ABD Merkez Bankası FED ve Avrupa Merkez Bankası ECB tarafından genişlemeye yönelik para politikası sinyalleri verilmeye başlandı. Bu sinyaller 10 yıl aranın ardından FED’in 26 Temmuz 2019 tarihinde düzenleyeceği FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından faiz indirim kararı çıkacağına kesin gözüyle bakılmasını sağladı.

ABD’de Devlet Tahvilleri 3 Yılın Dibini Gördü

Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası’nın yanı sıra diğer küresel merkez bankaları da geçtiğimiz aydan bu yana söylemlerinde faiz indiriminden bahsetmeye başladılar. Faiz indirimi ile ilgili açıklamalar küresel piyasalarda varlık fiyatlarına etki etmeye başladı. Ekonomi analistleri 10 yıl aradan sonra ABD Merkez Bankası’nın temmuz ayı FOMC toplantısında faizlerde indirim yapacak olmasına kesin gözüyle bakıyorlar. Faiz indirimi ihtimali mayıs ayında yüzde 19 olarak belirlenmişti. Analistler ABD’de 10 yıl vadeli devlet tahvili faizlerinin 2016 yılının kasım ayından bu yana en düşük seviye olan yüzde 1.939’a inmesini faiz indirimi yapılacağına destek olarak gösteriyorlar.

Tarım Dışı İstihdam Verileri Beklentileri Etkileyecek

Ayrıca ABD ekonomisinde getiri eğrisi de tersine dönmüş durumda 1 ayı geride bıraktı. Amerika’da bugün açıklanması beklenen tarım dışı istihdam verilerinin faiz indirimi beklentileri üzerinde etki etmesi bekleniyor. 2019 – Mayıs döneminde tarım dışı istihdam verisi 100 binin altındaydı. Piyasalar haziran ayı için bu rakamın 160 bin olarak açıklanmasını bekliyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı