Fibabanka Genel Müdürü’nden Önemli Açıklamalar!

Fibabanka Genel Müdürü Ömer Mert, Türkiye ekonomisindeki önemli avantajlardan bahsetti.

Ekonomik Dalgalanma Sürecinde Bankalar Yapıcı Davrandı

Fibabanka Genel Müdürü Ömer Mert, Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Finansal alandaki dalgalanmaların yaşandığı süreçte bankaların tutumunun çok yapıcı olduğuna dikkat çeken Ömer Mert, Türkiye ekonomisinin önemli avantajlarının olduğunu söyledi. Fibabanka Genel Müdürü Mert, 2018 yılındaki dalgalanmaların ekonominin fazla hareketli olmadığı bir dönemde gerçekleşmiş olduğunu, bu nedenle 2019 yılının daha normal geçeceğini düşündüğünü söyledi. Ömer Mert’e göre ekonomi hareketli olmadığından çok fazla paraya da ihtiyaç olmadı ve mevduat savaşları da yaşanmadı.

Mevduat Faizlerinde Bir Patlama Yaşanmadı

2018 yılının ağustos ayında yaşanan ve Türkiye ekonomisi üzerinde etkileri halen devam eden dalgalanmalar sürecinde en çok tartışılanlardan biri de bankaların durumu oldu. Bu süreçte bankaların ticari kredilerinde problemler oldu, kredi yapılandırmaları devreye alındı. Dalgalanma sürecinden bu yana bankalar tarafından pek çok paket hayata geçirilmeye devam ediliyor. Bu konuları ele alan Fibabanka Genel Müdürü Ömer Mert, şu dönemde ekonomide bir soğuma görülüğünü ve dengelenme süreci yaşandığını söyledi. Ömer Mert, bankaların da sağlıklı bir yapıya kavuştuğunu belirterek bankacılık sektörünün süreçteki en önemli avantajının mevduat faizlerinde herhangi bir patlama yaşanmaması olduğunun altını çizdi.

Bankalar için Tek Risk Sorunlu Kredilerin Artması

Ömer Mert bankacılık sektörü için tek riskin sorunlu kredi olarak tabir edilen hukuki takibe düşmüş kredilerin oranının artması olduğunu da söyledi. Hal hazırda mevduat faizlerinin ve kredi faizlerinin olması gereken seviyelerde olduğunu, önümüzdeki dönemlerde de faizlerde bir sıkıntı yaşanmayacağını, kredi kullanımı yüksek oranlarda olmadığı için bununla bağlantılı olarak mevduat faizlerinde de bankalar arası bir yarışın olmadığını da ifade etti.