a

Finans Ekosistemde Kritik 12 Yıl

Finans Ekosistemde Kritik 12 Yıl
0

BEĞENDİM

Gartner’in son tahminlerine göre; önümüzde yer alan 12 senelik bir zaman dilimi içerisinde günümüzde yer alan finans şirketlerinden yüzde 80’i müşterilerinin değişiklik gösteren doğası ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde işlevsiz bir hale geleceği işaret edildi.

Gartner Başkan Yardımcısı David Furlonger, günümüzdeki finans şirketlerinin başında yer alan bankaların, 20. yüzyılda ortaya çıkan iş ve bununla birlikte gelen işletme modellerini devam ettirmeleri halinde endişe verici sorunların yaşanabileceğine dikkat çekti.

Furlonger, önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde finansal hizmet sağlayıcıların yeni bir dijital platform ile başkalarının platformlarında satış yapmak için yeni ürünler ve hizmetler hazırladıktan sonra dijital iş dünyası içerisinde kalmak için hızlı hareket etmek zorunda olacaklarını belirtti.

Kendi dijital platformunu elinde bulunduran şirketlerin halen halihazırda bulunan ölçeklerini, düşük maliyetli alt yapılarını ve bununla birlikte ellerindeki geniş kullanıcı bilgilerini de piyasaya sürerek yeni servisler ve yeni pazarlara sahip olabilecekler.

Geleneksel Finans Kurumları

Kişisel şirketler ve yan kuruluşlar ise ürün alanları çerçevesinde finansal hizmetlerinde ayrılığa gidecekler. Bu şirketler dijital platformların bir parçası olarak kalacak ancak yüzde 15 seviyelerinden daha aşağısı başarılı bir hamle ile kendilerini FinTech’e dönüştürmeyi başarabilecekler.

Dijital platformlar sayesinde ortaya çıkan düşük maliyetler, bazı sağlayıcıları servis komisyoncusu yapacak. Bu süreci başarı ile atlatan ve dijital dönüşümünü tamamlayan finansal kurumların yüzde 80 kadar kısmı da uzun kuyruklu şirketlere dönüşebilecekler.

Dijital dönüşüm halen dünyanın birçok ülkesinde her geçen gün hız kazanmaya devam ederken bazı yerlerde bunlar başarısız olabiliyor. Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan ve İngiltere gibi ülkeler bu hızlanan süreç çerçevesinde en dikkat çeken yerler olarak ön plana çıkıyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.