Finansal Hizmetlere Olan Güven Mayıs Ayında Arttı!

TCMB tarafından yapılan açıklamada 2019 yılı mayıs ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi’nin arttığı bildirildi.

FHGE 1 Ayda 4.6 Puan Arttı

TCMB kısa adıyla anılan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yaptığı açıklamada FHGE yani Finansal Hizmetler Güven Endeksi’nin bu yılın mayıs ayında arttığını bildirdi. Finansal hizmetler Güven Endeksi’nde mayıs ayında; nisan ayına göre 4.6 puan artış kaydedildi. Endeks 143.2 puan düzeyine yükseldi. Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada FHGE sonuçlarının elde edilmesi için hazırlanan anket sorularına ait olan yayılma endeksleri ele alındığında geride kalan üç aylık süreçteki iş durumunun FHGE’de düşüşe neden olduğu, yükselmenin gerçekleşme nedeninin ise hizmetlere ait talep beklentilerinin son üç aydaki seyri olduğu öğrenildi.

Önümüzdeki 3 Ayda İstihdamın Artması Bekleniyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açıklamasında iş durumu ve hizmetlerle ilgili talepler konusunda çeşitli değerlendirmeler yapıldığı, elde edilen sonuçlardan son üç aylık periyotta iş durumunda iyileşme beklentilerinin azaldığının gözlemlendiği, buna karşılık olarak aynı dönemde hizmetlere olan talep beklentilerinin arttığı, bu verilerin önümüzdeki üç ayda da hizmet talep beklentilerinin artacağının anlaşıldığı, son üç aydaki istihdama yönelik değerlendirmeler ile önümüzdeki üç aylık döneme ait istihdam artışı beklentilerinin güçlendiğinin de görüldüğü belirtildi.

Finansal Hizmet Faaliyetlerine Güven Arttı

Bu yılın mayıs ayındaki NACE Re. 2 sektör sınıflandırmalarına göre Finans ve Sigorta Faaliyetleri adlı sektöre ait güven endeksi ele alındığında sigorta ve emeklilik fonları hariç olmak üzere Finansal Hizmet Faaliyetleri alt sektörüne güven nisan ayına göre 5.5 puan arttı. Zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç olarak Sigorta – Reasürans – Emeklilik Fonları alt sektöründe ve Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler alt sektörüne olan güvende 10.9 puanlık azalma kaydedildi.

Etiketler
Başa dön tuşu