Fitch Ratings 14 Türk Bankasının Notunu Düşürdü!

Fitch Ratings tarafından yapılan değerlendirmede 14 Türk bankasının kredi notu düşürüldü.

Türk Bankalarının Kredi Notu Düşürüldü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yaptığı değerlendirmede 14 Türk bankasının kredi notunu düşürürken; kredi görünümlerinin negatif olduğunu açıkladı. Kuruluş tarafından geçtiğimiz hafta Türkiye’nin kredi notu da aşağı çekilmiş ve kredi görünümü negatif olarak teyit edilmişti. Fitch Ratings adlı kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de faaliyet gösteren 14 Türk bankasının kredi notlarının aşağı çekildiği bildirildi. Kuruluş bu bankaların kredi görünümlerinin de negatif olduğuna karar verdi.

Türk Eximbank ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası da Var

Dünya genelinde ülkeler, kurum ve kuruluşlar ile ilgili kredi derecelendirmeleri yapan kuruluşlardan olan Fitch Ratings tarafından bu konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Fitch Ratings açıklamasında 12 özel Türk bankasının ve 2 kamu bankasının kredi notunu düşürdüğünü söyledi. Kuruluşun not indirimi yaptığı kamu bankalarının Türk Eximbank ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası olduğu belirtildi. Fitch Ratings ayrıca 12 özel bankanın kredi notunun, Türkiye’nin kredi notunun bir basamak altında olduğunu ve BB- olarak belirlendiğini de açıkladı. Kuruluş değerlendirme açıklamasında bankaların kredi notunun aşağı çekilerek, kredi görünümlerinin negatif belirlenmesine dair gerekçelerini bildirdi.

Türk Devleti Bankalara Müdahale Edebilir

Açıklamada Türkiye’nin yurtdışından sağladığı kaynaklarda gözle görülür şekilde bozulmalar olması durumunda Türk devletinin bankacılık sektörüne müdahale etme ihtimalinin; devletin temerrüde düşme ihtimalinden daha yüksek olduğu, bu nedenle bankaların kredi notlarının düşürülerek, kredi görünümlerimim negatif olduğuna karar verildiği belirtildi.

Başa dön tuşu
Kapalı