Fitch Ratings: Dolar Rezerv Para Olmaktan Çıkabilir!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yaptığı açıklamada doların küresel rezerv para konumunu kaybedebileceğini söyledi.

Doların Küresel Rezerv Para Konumu Risk Altında

Küresel kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings analistlerinden olan James MacCormark tarafından yapılan açıklamada doların küresel rezerv para olma konumunu kaybetme riski ile karşı karşıya olduğu söylendi. James MacCormark açıklamasında doların zaman geçtikçe dünya genelinde rezerv para olma konumunu kaybedebileceğini, bu yönlü risklerle karşı karşıya olduğunu, doların bu konumu kaybetmesine etki edecek olan faktörlerin bulunduğunu söyledi. Bu faktörlerin ticarette uygulanan korumacı politikalar ve ekonomik yaptırımlar olduğunu da belirtti.

Yerel Para Birimi Kullanımı Yaygınlaşıyor

Fitch Ratings analisti James MacCormark açıklamasında uygulanmakta olan korumacı politikaların ticaretin ABD’nin tekelinde olmaktan uzaklaşmasına neden olduğunu, Amerika’nın ticaret yaptığı ülkelerin giderek kendi yerel para birimlerini kullanmaya doğru yöneldiğini,  Rusya ve İran gibi bazı ülkelerin Amerika tarafından uygulanan ticaret politikalarından dolayı dolar kullanımından uzaklaşmaya başladığını, Avrupa’daki ve Çin’deki politika yapıcıların da yerel para birimi kullanımının yaygınlaşması için çeşitli fırsatlar yaratmaya çalıştığını da ifade etti.

Dolar Küresel Konumunu Kaybetmeye Başladı

Uluslararası kredi derecelendirmeleri yapan kuruluş Fitch Ratings adına konuşan MacCormark yavaş bir süreç de olsa doların küresel statüsünü kaybetmeye başladığını,  IMF yani Uluslararası Para Fonu’nun verilerine göre 2001 yılında ülkelerin rezerv paraları içindeki dolar oranı yüzde 73 iken, 2018 yılının sonunda bu oranın yüzde 62’ye gerilediğini, ayrıca merkez bankalarının ve Dünya Altın Konseyi’nin 1971 yılından bu yana gerçekleştirdikleri en yüksek tutardaki altının alımının 2018 yılında olduğunu da belirtti.

Etiketler
Başa dön tuşu