Fitch Ratings: Türk Lirası Bankaların Varlıklarına Baskı Uyguluyor!

Fitch Ratings’in kredi analisti tarafından yapılan açıklamada Türk Lirası’nın zayıf olmasının bankaların varlıklarına baskı uyguladığı söylendi.

Türk Bankalarının Kredi Görünümü Negatif

Kredi derecelendirme kuruluşu Fiitch Ratings’in kredi analisti Lindsey Liddell yaptığı açıklamada Türk Lirası’nın zayıf olmasının olumsuz etkilerinin olduğunu, bu zayıflığın bankalarının aktiflerinin kalitesi üzerinde baskı uyguladığını, ayrıca döviz kurlarındaki oynaklığın da buna etki ettiğini söyledi. Lindsey Liddell, Fitch Ratings tarafından hazırlanan raporda Türkiye ve Latin Amerika’da faaliyet gösteren bankaların diğer bankalara göre en hassas olarak nitelendiğini, Türk bankalarının genel olarak negatif kredi görünümüne sahip olduğunu belirtti.

Bankaların Sermayeleri Risk Altında

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings adına konuşan analist Lindsey Liddell, Türkiye’deki bankaların büyük bir çoğunluğunun kredi görünümünün negatif olduğunu, bu durumun da bankaların kredi portföyüne olumsuz olarak yansıdığını ve baskı uyguladığını, Türkiye’de döviz kurlarında oynaklıklar olduğunu, Türk Lirası’nı zayıf olmasının da bankaların varlıklarının kalitesine baskı uyguladığını söyledi. Liddell, Türkiye’deki bankaların açıkladıkları son sermayelerine bakıldığında risk altında olduklarının anlaşılabileceğini de vurguladı.

Merkez Bankası Faizlerde İndirim Yapmalı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi konusuna da değinen Lindsey Liddell, bu değişim sonucunda Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılırsa bankaların varlık kalitesinin artabileceğini, ayrıca olası bir faiz indiriminin potansiyel büyümeye de olumlu etkisinin olacağını, ancak faiz oranlarının hızlı bir şekilde aşağı çekilmemesi gerektiğini, bunun döviz oranı üzerinde risk oluşturacağını da belirtti. Liddell’in bu görüşleri TCMB’nin faizlerde kademeli indirime gitmesi tavsiyesi olarak yorumlandı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı