Fitch Ratings Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü!

Fitch Ratings tarafından Türkiye’nin kredi notu düşürüldü, kredi görünümü de negatif olarak teyit edildi.

Türkiye’nin Kredi Notunu Aşağı Çekti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu aşağı çekti. Kuruluş tarafından daha önce BB olarak belirlenen Türkiye’nin kredi notu BB- olarak düşürüldü. Fitch Ratings adlı kuruluş Türkiye’nin negatif olan kredi görünümünü de teyit etti. Fitch Rating tarafından Türkiye’nin kredi notunun aşağı çekilmesi ve kredi görünümünün teyit edilmesi ile ilgili bir açıklama yapıldı.

Enflasyonun düşmesi ile İlgili Şüpheler Arttı

Fitch Ratings’in Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamada uzun dönemdeki döviz türünden kredi notunun BB seviyesinden BB- seviyesine indirildiği, Türkiye’nin kredi notu görünümünün de negatif olarak teyit edildiği bildirildi. Fitch Ratings değerlendirmesinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın geçtiğimiz hafta sonunda görevden alınmış olmasının enflasyonun düşüş eğilimi üzerindeki şüpheleri artırdığına dikkat çekti. Kuruluş Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasının bağımsızlığa ve ekonomi politikalarına dair güvenin zedelenmesine yol açtığını belirtti.

Türkiye’deki Ekonomik Büyüme Gecikti

Küresel kredi derecelendirmeleri yapan kuruluş Fitch Ratings, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının Türkiye’ye yabancı yatırımcılardan gelen sermayeyi risk altına aldığını söyledi. Görevden alma kararının kamu finansmanının yönetimi ve ekonomik reformlar ile ilgili beklentilerdeki belirsizlikleri de artırdığını vurguladı. Türkiye’nin kredi notunun yeniden belirlenmesine TCMB Başkanı değişikliğinin etki ettiğini belirten Fitch Ratings, devlet yetkililerinin büyüme ivmesinin düşük tutulması ile ilgili toleranslarının düşük olduğunu işaret ettiğini bildirdi. Türkiye’nin kredi görünümünün teyit edilmesi ve kredi notunun düşürülmesine ekonomideki büyümenin gecikmesini, enflasyonun düşürülmesinde yaşanan gecikmeleri ve Rusya’dan Türkiye’nin aldığı S – 400 hava savunma sistemlerinin ABD yaptırımları riskini artırmasını gerekçe gösterdi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı