Fitch Ratings’den Türkiye’deki Kamu Bankaları Değerlendirmesi!

Fitch Ratings tarafından yapılan değerlendirmede Türk hükümetinin kamu bankalarını desteklediği söylendi.

Türkiye’de Kamu Bankaları Destekleniyor

Dünya genelinde kredi derecelendirmeleri yapan kuruluş Fitch Rating tarafından Türkiye’yi ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Kuruluş, Türkiye’de kamu bankalarının hükümet tarafından desteklendiğini, bu bankaların sermaye artırımlarının bu fikirlerini doğruladığı söyledi. Fitch Ratings, Türkiye değerlendirmesinde Türkiye’de 2019 yılının nisan ayında alınan kamu bankalarına sermaye temin edilmesi kararının devlet bankalarının desteklenmesi eğiliminin yüksek olduğu ile ilgili fikirlerini doğruladığını belirtti.

Kamu Bankalarının Kredi Notuna da Yansıyor

Fitch Rating bu düşünceyi SRF olarak kısaltılan Destek Notu Tavanı’nda kamu bankalarına verdikleri notlara yansıttıklarını, bu durumda Türkiye’deki kamu bankalarının kredi notlarında düşüş olmasının sınırlanmış olduğunu da belirterek, kendileri tarafından birçok Türk kamu bankasının kredi notunun B+ düzeyinde verildiğini de vurguladı. Kuruluş, Türkiye’de devlet bankalarına destek sağlanması ile ilgili eğilimde bir düşüş ya da yeteneklerinde bir zayıflama görmedikleri sürece SRF’yi düşürmeyeceklerini, bunun da kamu bankalarının kredi görünümlerindeki kötüleşmenin kredi notlarını olumsuz etkilemeyeceği anlamına geldiğini de ifade etti.

Sermaye Aktarımı Kamu Bilançosunu Etkilemez

Küresel kredi derecelendirmeleri yapan kuruluş Fitch Ratings değerlendirmesinde ayrıca Türkiye’de kamu bankalarına verilecek olan 3.7 milyar euro değerindeki sermayenin ülkenin 2019 yılına dair GSYH tahmininin yüzde 0.5’lik bölümüne denk geldiğine de dikkat çekti. Türkiye’nin düşük borç ve GSYH oranı dengesinin göreceli olarak 2018 yılının sonunda yüzde 30.4 olduğu dikkate alınırsa bu sermaye aktarımının kamunun bilançosu üzerinde önemli bir etkisinin olmayacağı da söylendi.

Kapalı