Fitch Ratings’ten Türk Bankaları ile İlgili Önemli Açıklama!

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Türk bankaları ile ilgili önemli bir açıklama yapıldı.

Merkez Bankası’nın Rezervlerindeki Fark Sorun Yaratmıyor

Uluslararası kredi derecelendirmeleri yapan kuruluş Fitch Ratings tarafından yapılan açıklama dikkat çekti. Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada Türk bankalarının elde ettikleri karın kredi zararlarına karşı koruma sağladığı belirtildi. Kuruluş, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine de değindi. Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin 2019 yılının ikinci altı aylık döneminde artacağını tahmin ettikleri, ancak şu anda da TCMB brüt döviz rezervleri ve net döviz rezervleri arasındaki farkın herhangi bir sorun yaratmadığı da aynı açıklamada bildirildi.

Bankaların Karı Kredi Zararlarını Koruma Altına Alıyor

Fitch Rating, Türk bankalarının karının kredi alacaklarında yaşadıkları zararları karşılayacak düzeyde olduğunu belirtti. Bankaların karının kredilerden doğması muhtemel zararları koruma altına alabileceğini belirten kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nı da değerlendirerek TCMB döviz rezervlerinin bu yılın ikinci yarısında artacağını ön gürdü. Fitch Ratings, Merkez Bankası’nın bünyesinde olan brüt döviz rezervleri ile net döviz rezervleri arasında fark olduğunu, ancak bu farkın sorun teşkil edecek düzeyde olmadığını da ifade etti. Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin, döviz kuruna müdahale edilerek aşağı çekilmesi için kullanılması durumunda piyasaların endişeli bir hale bürüneceğinin de altını çizdi.

Amerika Türkiye’ye Yaptırım Uygulayabilir

Kredi derecelendirme kuruluşu devlet tarafından kamu bankalarına sağlanan desteğin bu bankalara uygulanacak kredi notu indirimi olasılığını azalttığını da belirtti. Türkiye – Amerika arasında yaşanmak olan S – 400 alımı ile ilgili gerginliğe de değinen Fitch Ratings, Amerika tarafından Türkiye’ye yaptırım uygulanabileceğini, ancak bu yaptırımların etkisinin az olacağını da söyledi.

Etiketler
Başa dön tuşu