Forbes’in Dünya Devleri Listesinde 5 Türk Bankası Yer Aldı!

Forbes’in dünyadaki en büyük halka açık şirketleri listesinde 5 Türk bankası da yer aldı.

Forbes’in Listesinde Hangi Şirketler Yer Aldı?

İş dünyası ve finans alanında yayınları ile bilinen Forbes adlı dergi tarafından dünyanın en büyük halka açık şirketleri listesi açıklandı. Listede Türkiye’den 9 şirket yer bulurken, bunlardan 5 tanesi Türk bankaları oldu. Forbes’in listesinde 2 bin şirket yer aldı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre listelenen şirketler arasında Türk şirketlerinin yer alması dikkat çekti. Listede yer alan Türk şirketler İş Bankası, Koç Holding, Garanti Bankası, Sabancı Holding, Halkbank, Akbank, Vakıfbank, Türk Hava Yolları ve Erdemir oldu.

5 Türk Bankası Forbes’in Listesinde

Forbes adlı dergi tarafından her yıl düzenli olarak yayınlanan ve halka açık şirketlerin sıralandığı liste bu yıl da yayınlandı. 2 bin şirketin bulunduğu Forbes en büyük halka açık şirketler listesinde 9 Türk şirketi de yer buldu. Bunların arasında Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Akbank ve Halk Bankası da listelendi. Liste belirlenirken şirketlerin elde ettikleri gelirler, aktif büyüklükleri, net karları ve piyasa değerleri gibi kriterlere bakıldı. Rusya’dan da 22 şirket Forbes’in listesinde yer aldı.

İlk Beş Sırada Hangi Şirketler Var?

Halka açık en büyük şirketlerin listesinde ilk sırada Çin’li ICBC Bank yer aldı. ICBC’nin gelirinin 2018 yılında 175.9 milyar dolar, net karının da 45.2 milyar dolar olduğu öğrenildi. İlk beş sırda yer alan diğer halka açık şirketler ABD’li JP Morgan Chase, Çin İnşat Bankası, Çin Ziraat Bankası ve Bank of America oldu.

Kapalı