Garanti Bankası Açıkladı! Fona Aktarılacak Projeler Belli Oldu!

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin, Enerji girişim Sermaye Fonu’na aktarılacak projelerin belli olduğunu açıkladı.

Enerji Girişim Sermayesi Fonu’na Hangi Projeler Aktarılacak?

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin tarafından yapılan açıklamada oluşturulacak olan Enerji Girişim Sermaye Fonu’na aktarılacak olan ilk projelerin belirlendiği söylendi. Ebru Dildar Edin açıklamasında enerji sektöründeki sorunlu yani tahsili gecikmiş kredi alacakları için kurulması planlanan Enerji Girişim Sermaye Fonu’na 1.500 – 2000 megavat kapasitesi olan 4 veya 5 hidroelektrik ve doğalgaz santralinin aktarılacağını bildirdi.

Enerji Sektörünün Sorunlu Kredileri Yeniden Yapılandırılacak

Türkiye’de hali hazırda enerji sektörüne sağlanan toplam 70 milyar dolar tutarındaki kredinin 23 milyar dolarlık bölümünün tahsilatı yapıldı. Enerji sektörüne verilen kredi alacaklarının toplamı şu anda 43 milyar dolar olarak biliniyor. Bu tutarın 13 milyar dolara yakın bölümü yeniden yapılandırma kapsamında olan sorunlu kredilerden oluşuyor. Yüzde 50’lik bölümü yeniden yapılandırılan sorunlu kredilerin geriye kalanının 2019 yılında yeniden yapılandırılması planlanıyordu. Ancak bu sorunda ilerleme kaydedilememesi üzerine Enerji Girişim Sermaye Fonu oluşturulmaya karar verildi. Bu fonla ilgili TBB yani Türkiye Bankalar Birliği ile bankalar ortak bir çalışma yürütüyorlar.

Enerji Girişim Sermaye Fonu Nasıl Kurulacak?

Enerji sektöründeki sorunlu kredilerin çözüme ulaştırılması için kurulacak fon hakkında konuşan Ebru Dildar Edin, öncelikle Türkiye Bankalar Birliği tarafından bankalara davet yapılarak fona katılmalarının isteneceğini, katılmak isteyen bankaların portföy yönetim şirketi kurması gerektiğini, fona dahil olan her bankanın eşit hisseye sahip olacağını söyledi. TBB’nin bankalara davetinden sonra SPK yani Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılacağını, SPK’nın onay vermesinden sonra diğer aşamalara geçileceğini de belirtti.