Garanti Bankası Cinsiyet Eşitliği Listesindeki Tek Türk Şirketi Oldu

2016 senesinde faaliyete alınan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nin bu seneki sonuçları açıklandı. Dünya genelinde toplam 36 ülkede, 13 sektörden 230 şirketin yer aldığı endekste, Garanti Bankası ülkemizi temsil eden tek şirket olarak yerini aldı. Kadınların sosyal ve ekonomik bakımdan güç kazanmaları adına çok sayıda girişimi ve uygulaması olan Garanti Bankası, bu sene endekse 3’üncü defa girmeyi başardı.

2017 senesinden bu yana hacmini 2 kat artıran endekste bulunan şirketlerin 9 trilyon dolar değerinde bir piyasa değerine sahip olduğu bilinirken, dünya çapında ise 15 milyonu aşkın insanı istihdam ettikleri ifade ediliyor. İstihdam edilen kişi sayısının neredeyse yarısına yakınını ise kadınlar oluşturuyor.

Söz konusu endekse girebilmek adına, yöneticilere kadınlar ile alakalı önyargılar konusunda eğitim vermek, kadın yönetici adaylarına mentörlük, karar verici pozisyonlarda cinsiyet eşitliği, kadın personeller ile alakalı kulüplerin bulunması, terfi süreçlerinde eşitliğe yönelik önlemler şeklindeki insan kaynakları uygulamalarının yanında birçok kritere bakılıyor.

Garanti Bankası 3’üncü Kez Listede

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil ise, banka olarak dünya genelinde farkı sektörlerin içinde bulunduğu endekste bir kez daha yer almanın mutluluğunu yaşadıklarının altını çizerek, bu zamana kadar faaliyete aldıkları başarılı uygulamaların takdir görmesinin kendileri adına oldukça gurur verici olduğunu bildirdi.

Bu zamana kadar yaptıkları uygulamaların yanı sıra 2018 senesinde çalışmalarını bir adım ileriye taşıdıklarının bilgisini veren Erbil, yurtdışı borçlanma programı kapsamında dünya bankaksı grubu iyesi olan IFC ile kadın girişimcilerin finansmanında kullanılması için 6 sene vadeli olarak 75 milyon dolarlık sosyal bono ihracı gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Bundan sonraki dönemlerde de cinsiyet eşitliği konusunda sektörde lider olmayı hedeflediklerini belirten Erbil, daha çok kadına ulaşıp bu alan çerçevesinde harekete geçebilecek kurumlara örnek olmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.