Garanti Bankası’nın Sendikasyon Kredisine 1 Milyar Dolar Talep!

Garanti Bankası’nın 600 milyon dolar olarak yenilemek istediği sendikasyon kredisine 1 milyar dolar talep geldi.

Garanti Bankası Sendikasyon Kredisini Yeniledi

Garanti Bankası yurtdışı piyasalarından 600 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağlamak üzere talep topladı. Banka’nın 2018 yılının mayıs ayında sağladığı 600 milyon dolarlık sendikasyon kredisini yenileme işlemlerine 1 milyar dolarlık rekor talep geldi. Yurtdışı borçlanma programı kapsamında Garanti Bankası’nın sendikasyon kredisi yenileme işlemi başarıyla tamamlanmış oldu. Sendikasyon kredisinin vadesi 367 gün olurken, kredi euro ve dolar olmak üzere iki dilimden oluştu. Garanti Bankası 600 milyon dolarlık kredisini yenilemek için çıktığı talep toplama işlemlerini yabancı bankaların gösterdiği yoğun ilgiyle hedefin yüzde 67 üzerinde taleple sonlandırdı.

Garanti Bankası’na 18 Ülkeden 35 Banka Kredi Katıldı

Garanti Bankası 2019 yılının başından bugüne kadar Avrupa, Uzakdoğu ve Ortadoğu’ya gerçekleştirdiği ziyaretler ve yaptığı temasların katkılarıyla sendikasyon kredisine çok yüksek talep aldı. Banka’nın sendikasyon kredisinin işlem tutarı 783.800.000 dolar oldu. İki ayrı dilimden oluşan kredi 408.750.000 euro ve 326.000.000 dolar olarak sağlandı. Garanti Bankası sendikasyon kredisine 18 farklı ülkeden 35 yabancı banka katılım gösterdi. Kredi tutarının niceliği kadar, katılımcıların niteliğinin de yüksek olduğu belirtildi.

Sendikasyon Kredimize Yeni Bankalar da Katıldı

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, küresel bankaların ve yabacı yatırımcıların Türkiye’den çalışmak isteyeceği ilk bankanın Garanti Bankası olduğunu, iş yaratma başarılarının ve deneyimli çalışanlarının bankacılık sektörüne lider konumda olmalarını sağladığını söyledi. Fuat Erbil, yeniledikleri sendikasyon kredisine bu şekilde yüksek talep gelmesinin kendilerini memnun ettiğini, bu krediye daha önce Garanti Bankası’na kredi sağlamayan Çin, İspanya ve Katar bankalarının da katıldığını da belirtti.

Kapalı