Garanti BBVA, 9 Aylık Süreçte Büyük Kar Sağladı!

Garanti Bankası tarafından yapılan açıklamalar çerçevesinde finansal tablolar incelendi. Banka tarafından yapılan açıklama çerçevesinde yılın ilk 9 aylık döneminde elde edilen net kar oranı 4 milyar 998 milyon 460 bin lira olarak belirlendi. Aktif büyüklüğü ise 411 milyar 161 milyon 696 bin lira seviyesinde gerçekleştiği öğrenildi.

Garanti Bankası’nın fonlama kaynakları içerisinde bir inceleme yapıldığı zaman, en büyük ağırlığın yine mevduatlar tarafından oluşturulduğu belirlendi. Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarında ‘Yılın üçüncü çeyreğine bakıldığı zaman faizler kademeli olarak düştü. Enflasyonda kısmi bir iyileşmenin yaşanması da ekonomide bir toparlanma olduğunu bizlere göstermiş oldu. Kredi isteklerinin önümüzdeki günlerde de artması bekleniyor. Sürdürülebilir büyüme hedefimiz çerçevesinde, sermaye tabanımızın güçlendiğine inanıyoruz. Türk Lirası ile gerçekleştirilen kredilerde, özel bankalar arasında yapılan anlaşmalarda, bilgi ve tecrübemiz ile reel sektöre olan gücümüzü koruyacağız’ ifadelerini kullandı.

Garanti BBVA’nın en önemli ilkesinin dürüstlük olduğuna işaret edildi. Şeffaflık ve dürüstlük çerçevesinde sürdürülebilir varlığının güvencesine dikkat çekildi. Baştuğ açıklamalarında ‘Kurumsal alanda şirketlerin sürdürülebilirlik konusundaki performanslarını inceledik. Bu durumda Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girdiğimizi söyleyebiliriz. Endeks içerisinde 5kez üst üste yer aldık. Bu konuda Türkiye’de bir ilk olduğumuzu söylemeliyiz. Yarattığımız etki ve bilinç sayesinde, paydaşlarımıza da değer yaratmak amacıyla bundan sonra da aynı mantıkla çalışmaya devam edeceğiz’ dedi.