Garanti BBVA Çevre Konusunda Uyardı!

Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan 2019 yılı raporu, Garanti BBVA tarafından değerlendirildi. Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin raporu değerlendirirken önemli açıklamalarda bulundu. Çevresel risklerin yakın zamanda iş dünyasını da etkilemesi bekleniyor. Özellikle iş dünyasını etkileyecek olan ilk 10 riskin bu süreç içerisinde 6 tanesinin çevreyle ilgili olduğu belirlendi.

İş dünyasının tamamen bu risklere karşı önlem almaları için çok zamanlarının kalmadığına dikkat çekildi. Edin açıklamalarında ‘İklim değişikliğinin önüne geçmek için 2050 yılında net sıfır emisyon oranına ulaşmamız gerekiyor. 2030 yılına kadar da karbon emisyonları konusunda 2010 yılı ile mukayese edildiği zaman yüzde 45 oranında azaltılması son derece önemli. Küresel sıcaklık artışına baktığımız zaman, 2050 yılında bile sadece 2 derecelik sıcaklık Türkiye’nin çok farklı bir iklime sahip olmasına neden olacak. Bu duruma bankaların müdahale etmesi gerekiyor’ dedi.

Değişim Konusunda Umutlar Yüksek

Ebru Dildar, çevresel sorunlara yönelik bankaların yapmaları gerekenleri anlattı. Açıklamalarında ‘Bu kötü gidişata sadece kamunun dur demesi yeterli olmayacaktır. Bu noktada gidişatı değiştirmek konusunda hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Döngünün tam ortasına baktığımız zaman finans sektörünü görebiliriz. Ekonomik aktivitelere aracılık ederken, milyonlarca müşteri ile iletişime geçiyoruz. Gelişen ülkelere baktığımız zaman sektörün etkileyiciliği yüzde 90 olarak belirlenmiş durumda. Bankaların düzeni yenilemesi ve değiştirmesi konusunda son derece etkili olduğunu görüyoruz. Bu noktada iş dünyasını ve tüm bankaları duyarlılık göstermeleri konusunda uyarıyoruz’ dedi.