Garanti BBVA Enerji Zirvesinde Sektörü Değerlendirdi!

Bu yıl 10. Kez düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi’ne Garanti BBVA’da katıldı. ‘Geleceği İnşa Etmek’ teması ile katılım gösterdi. 6 8 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Enerji Zirvesi’ne katılım gösteren Garanti BBVA sektörü finansal açıdan da değerlendirme fırsatı buldu. Zirve içerisinde yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplam 1500’den fazla katılımcının katıldığı belirlendi. Zirvede Türkiye’de enerji sektörünün geldiği son durumu, avantajlar ve eksikler tartışıldı.

Enerji Sektörü ve Finansmanı Değerlendirildi

Zirvede düzenlenen panelde Garanti BBVA Kurumsal Krediler ve Proje Finansmanı Yapılandırma Direktörü Emre Hatem önemli açıklamalarda bulundu. Yaptığı değerlendirmeler sırasında son 17 yıllık süreçte sektöre toplam 110 milyar dolarlık yatırım yapıldığı ifade edildi. Bu yatırım miktarının 70 milyar dolarlık kısmı ise bankalar tarafından kredilendirilerek finanse edilmiş. Yatırımların artmasının ardından Türkiye’nin elektrik üretimi de 90.000 MW düzeyine ulaşmış durumda.

Emre Hatem açıklamalarında ‘ Şu an sektöre baktığımız zaman arz fazlasının yaşandığını görmek mümkün. Ancak bu süreç içerisinde yaşanacak büyümelerle birlikte arz fazlasının yaklaşık 4 5 yıllık süreç içerisinde eriyeceğini düşünüyoruz. Banka tarafından yenilenebilir enerji kaynaklarına 15 yıllık süreç içerisinde 45 milyar dolarlık yatırımın yapıldığını söylemek mümkün. Bankaların sağladığı finansman ise 35 milyar dolar olarak belirlendi. Bu yatırımlarla yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payları yüzde 15 seviyelerinden yüzde 30 seviyelerine kadar yükseldi. Bu yıl yoğun yağışlar yaşanması sebebiyle enerji üretiminin yüzde 47 seviyelerine kadar çıktığını söylemek mümkün’ ifadelerini kullandı.