Gözler FED Başkanı’nın Mesajlarına Çevrildi!

ABD’de geçtiğimiz hafta açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin ardından gözler FED Başkanı Jerome Powell’in yapacağı sunuma çevrildi.

FED Başkanı Bu Hafta Açıklamalar Yapacak

Geçen hafta ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin piyasaların beklentilerinin üzerinde arttı. Verilerin açıklanmasından sonra küresel piyasaların gözü ABD Merkez Bankası FED’in Başkanı Jerome Powell’in, Kongre’de gerçekleştireceği sunuma çevrildi.  FED tarafından temmuz ayının sonunda yapılacak olan FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından önce Jerome Powell’n ne yönde açıklama yapacağı piyasaların odak noktasında bulunuyor. Piyasaların FED’den faiz indirimi beklentisi tarım dışı istihdam verilerinden sonra her ne kadar azalmış olsa da devam ediyor.

Donald Trump’ın FED’e Baskıları Devam Ediyor

ABD Merkez Bankası’nın 31 Temmuz – 31 Temmuz tarihlerinde düzenleyeceği FOMC toplantısında faizleri indirmesi bekleniyor. FED Başkanı Jerome Powell, FOMC toplantısından önce bu hafta Salı günü bir konferansta konuşacak. Powell ayrıca Çarşamba günü de Kongre’de bir sunum yapacak. Ekonomi analistleri bu hafta piyasaların gündeminde FED Başkanı Jerome Powell’in yapacağı açıklamaların önemli olduğunu söylüyorlar. Powell’in faiz indirimi le ilgili söylemleri merakla bekleniyor. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın, Powell’e faiz indirimi konusundaki baskıları da sürüyor.  Donald Trump, FED’in faiz indirimi kararı vermesinin ekonomi piyasaları üzerinde belirleyici ve olumlu etkilerinin olacağını her fırsatta dile getiriyor.

Piyasaların Faiz İndirimi Beklentisi Azaldı

Geçen hafta Cuma günü Amerika’da açıklanan 2019 yılı haziran ayına dair tarım dışı istihdam verisi 224 bin olarak bildirildi. Bu rakam piyasaların beklentilerinin üzerinde geldi. Açıklanan verilerden sonra piyasaların faiz indirimi beklentisi azaldı ve pay piyasaları düşüş trendine girdi.

 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı