Gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Çevrildi!

Yurtiçinde piyasaların gözü bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından düzenlenecek olan toplantıda olacak.

TCMB’nin Toplantısı 25 Temmuz 2019 Perşembe Günü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın PPK yani Para Politikası Kurulu toplantısı bu hafta 25 Temmuz 2019 Perşembe günü düzenlenecek. TCMB Başkanı Murat Uysal yönetiminde düzenlenecek ilk toplantı özelliğini de taşıyan PPK toplantısı piyasaların odak noktası olmaya hafta başından itibaren başladı. Merkez Bankası toplantısının yanı sıra piyasalar Türkiye – ABD ikili ilişkilerini ve Türkiye’nin Rusya’dan S – 400 hava savunma sistemleri alımı ile ilgili ABD’den gelecek tepkileri de yakından takip ediyor.

Dolar Haftaya 5.66 Liradan Başladı

Dolar kuru geçen hafta boyunca iki ülke arasında yaşanan gerilimin etkisiyle 5.70 lira bandında seyretmişti. Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump tarafından S – 400 alımı ile ilgili yapılan ilk açıklamada şu anda yaptırımların ABD’nin gündeminde olmadığı söylenmişti. Donald Trump’ın bu yönlü söyleminden sonra Türk Lirası, dolar kuru karşısında olumlu etkilenerek, dolar – TL paritesi 5.70 liranın altına düşmüştü. Bu hafta dolar yeni haftaya 5.66 lira civarından başladı. ABD’den gelecek haberlerin yanında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapmasının beklendiği Para Politikası Kurulu toplantısı da merakla takip ediliyor.

Merkez Bankası’ndan Faiz İndirimi Bekleniyor

ABD Başkanı Trump’ın S – 400 konusunun pek çok nedenden dolayı çok zor bir durum olduğunu söylemesi geçen hafta yurtiçi piyasalarda olumlu bir algı oluşturmuştu. Yanı sıra Merkez Bankası’nın toplantısından 250 baz puanlık bir faiz indirimi bekleyen piyasalar bu hafta boyunca odak noktalarını şimdiden belirledi. TCMB’nin şu anda yüzde 24 olan politika faizinde indirim bekleniyor.

Kapalı