a
  • Banka Gazetesi
  • Sağlık
  • Gürültünün Çalışanların Sağlığına Olumsuz Etkileri ve Çözüm Yolları!

Gürültünün Çalışanların Sağlığına Olumsuz Etkileri ve Çözüm Yolları!

Gürültünün Çalışanların Sağlığına Olumsuz Etkileri ve Çözüm Yolları!
0

BEĞENDİM

Gürültülü ortamda çalışmak ya da çalışma ortamında istenmeyen seslerin olması çalışanların üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Bu etkiler fiziksel ve psikolojik olabilir. Ofis ortamında sessizlik sağlanamazsa ya da dışarıdan engellenemeyen sesler geliyorsa bu durum çalışanların performanslarını etkilediği gibi ruh sağlıklarına da etki eder.

Gürültülü Ortamda Çalışmanın Sağlığa Etkisi

Gürültünün çalışanların psikolojisini ve fiziksel sağlığını bozduğu uzmanlar tarafından bildiriliyor. Bazı kişiler gürültüyü umursamasalar da insan vücudu yüksek ve ani seslere tepki gösterir. Uğultu şeklinde ve sürekli sesler de psikolojik dengeyi bozar ve ortamın sakinliğini yok eder. Kapalı ortamda çalışanlar bir süre sonra rutin seslere alışabilirler ve rahatsız olmadıklarını zannederler. Ancak vücut biyolojik olarak buna alışmaz. Sürekli bir gürültüye maruz kalan çalışanların bir süre sonra psikolojik problemlerle karşılaştıkları bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Gürültünün Çalışanlar Üzerinde Hangi Etkileri Bulunur?

Ofiste özellikle bilgisayarda ve dikkat vererek çalışmak durumunda olanların sessiz bir ortamda çalışması gerekir. İşe konsantrasyon için gürültüden uzak bir çalışma ortamı sağlanması yöneticilerin görevidir. Ancak bunun sağlanamadığı bir işyerinde çalışanlarda zaman içinde kaygı bozukluğu, depresyon, ekip içi iletişimde sorunlar, aşırı aktiflik veya pasiflik, yardımlaşma duygusunda isteksizlik, korku, sinir bozukluğu, zihinsel aktivitelerde aksama gibi haller görülür. Gürültünün iş yaşamına yansımaları ise konsantre olmada güçlük çekme, dinleme güçlüğü çekme, kesintili bir şekilde konuşma, anlamada güçlük, yüksek sesle konuşma ihtiyacı, telefon görüşmelerinde başarısız olma, performansta ve motivasyonda gözle görülür düşüklük, ofis içi kişisel ilişkilerde bozulma, verimlilikte azalma olarak ortaya çıkar.

İşyerlerinde Gürültünün Önlenmesi

Çalışanların rahatsız olacağı dış etkenli ya da ofis içinde gürültü olması halinde yapılacak ilk şey yöneticileri bu durumdan haberdar etmek ve önlem almalarını istemektir. Gürültü eğer ofisin dışından geliyorsa pencereler açık tutulmamalı, olabildiğinde engellenmeye çalışılmalıdır. Ofis içinde uğultu şeklinde gelen seslerden rahatsız oluyorsanız iş arkadaşlarınızı bu konuda kibar bir dille siz de uyarabilirsiniz. Kulaklıktan sevilen bir müziğin dinlenmesi de çoğu zaman rahatsız edici sesleri duymaktan iyidir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.