Halk Bankası Paylaşımı Davasında Karar Verildi!

Halk Bankası’na ABD’nin ceza kestiği ile ilgili sosyal medya paylaşımı yapan kişiye 10 ay hapis ve para cezası verildi.

10 Hapis Cezası 16.600 TL Para Cezası

Amerika’daki kurumlar tarafından Halk Bankası’na büyük tutarda para cezası verildiği ile ilgili sosyal medyada paylaşımda bulunduğu iddia edilen Kerim Yılmaz adlı kişiye 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na aykırı davranmak suçundan 10 hapis cezası ve 16.600 lira adli para cezası verildi. Dava Anadolu 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kerim Yılmaz mahkemede tutuksuz yargılanıyor. Tarafların avukatlarının hazır bulunduğu davaya Yılmaz katılmadı.

Halk Bankası’nın Avukatı Ceza Talebinde Bulundu

Mahkemede Halk Bankası’nın avukatı Durmuş Öztekin, Kerim Yılmaz adlı sanığın sosyal medyadan davaya konu olan paylaşımı bizzat kendisinin yaptığını kabul ettiğini hatırlattı. Öztekin, bu kabulün emniyetteki ifadelerde de yer aldığını, bu kişinin Halk Bankası’nın Amerikalı kurumlardan 49 milyar liralık ceza aldığını paylaşımında söylediğini, Banka’nın böyle bir ceza aldığıyla ilgili herhangi bir açıklama olmamasına rağmen bu paylaşımın yapıldığını, sanığın bu paylaşımı kasıtlı olarak yaptığını ve Halk Bankası’nın itibarına zarar verdiğini, suçun BDDK tarafından hazırlanan raporda da sabit olduğunu, bu nedenle sanığın ceza almasını mahkemeden talep ettiklerini söyledi.

Mahkeme Kararını Verdi

Kerim Yılmaz’ın avukatı da savunmasını yaptıktan sonra mahkeme davayı karara bağladı. Kerim Yılmaz’ın Bankacılık Kanunu’na aykırılık suçundan dolayı 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına ve 16 bin 600 lira adli para cezası ödemesine karar verildi. Yılmaz’ın daha önce işlediği kasıtlı bir suç olmaması, ortada somut bir maddi zarar olmaması, sanığın davranışlarındaki iyi halin göz önünde bulundurulması gibi nedenlerle kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.