Halkbank, ABD’de Yürütülen Davanın Düşmesini İstiyor

ABD’de bir süredir Halkbank üzerinden dava süreci devam ediyordu. Dava devam ederken Halkbank cephesinden yeni bir hamle geldi. İddialar üzerine ABD’li savcılar tarafından sunulan iddiaları reddederek, davanın düşürülmesi için gerekli başvuruları gerçekleştirileceği belirtildi.

Halkbank’ın bu süreç içerisinde ABD’de bulunan avukatlarından olan Andrew Hruska’yı görevlendirdiği ve avukat aracılığı ile Manhattan Bölge Mahkemesi Hakimi olan Richard Berman’a bir mektup gönderdiği belirlendi.

Amerikalı savcılar tarafından Halkbank için bir süredir birtakım suçlamalar yöneltilmişti. Halkbank’ın mahkemeye çıkması ve yargılaması bekleniyordu. Ancak ABD’li avukat tarafından yapılan açıklama ve gönderilen mektup içeriğinde de Halkbank’ın, yöneltilen suçlamaları kabul etmediği ve bu sebeple mahkemeye çıkmayı da kabul etmeyeceği ifade edildi.

ABD’li avukat mektupla ulaştığı yargıçtan bazı taleplerde bulundu. Bu talepler çerçevesinde Yargıç Berman’dan, Halkbank üzerindeki iddiaların reddinin gerçekleştirilmesi, davanın tamamen düşürülmesini talep etmek şartıyla, mahkemede bankayı temsil etmek için bir izin istedi. Bu süreçte yeni bir davanın bugün görülmesi bekleniyor. ABD tarafından konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Halkbank’ın ilk duruşmaya katılmaması çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Halkbank’ın suçlamaları kabul etmemesi ile birlikte bugün görülecek davada alınacak karar merak konusu haline geldi. Daha önce görülen davanın ardından Halkbank yeni bir açıklama yapmıştı. Suçlamaları kabul etmeyeceğini ve bu durumdan doğan tüm maddi ve manevi haklarını da saklı tuttuğunu belirtmişti.