Halkbank Hakkında Hazırlanan İddianamelere Yanıt Verdi

Bir süredir devam eden dava süreci hakkında ABD New York Güney Bölgesi Savcılık Ofisi tarafından bir iddianame hazırlanmıştı. Bu iddianamenin açıklanmasının ardından Halkbank cephesinden ilk açıklama geldi. Halkbank açıklamalarında ‘Bu haksız dava konusunda uluslararası hukuk çerçevesinde doğan tüm yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız’ ifadelerini kullandı.

Halkbank Cephesinden Yanıt Gecikmedi

ABD New York Güney Bölgesi Savcılık Ofisi tarafından hazırlanan bir iddianame sonrasında para aklama, sahtecilik ve Amerika’nın İran’a karşı uygulamış olduğu yaptırımları delme suçundan dolayı uzun bir paylaşım yapıldı. Bir süredir sessiz kalınan konu Türkiye’nin Suriye konusunda attığı adımların ardından tekrar gündeme taşındı. Bunun üzerine Halkbank bir süredir koruduğu sessizliğini bozdu. Dava süreci ‘haksız dava’ olarak yorumlandı. Bunun ardından süreç boyunca tüm yasal haklarını sonuna kadar kullanacaklarını ifade ettiler.

Halkbank tarafından konu hakkında KAP’a bir açıklama yapıldı. Bunun üzerine şimdiye kadar yalanlamalar ve suçlamalar karşısında bankanın masumiyetini ortaya koyan kanıtları ve belgeleri arka arkaya sunmasına rağmen yeniden haksız bir davanın gündeme gelmesinin Türkiye’nin karalanması ve bu hassas dönemde zor durumda bırakılması için yapılmış bir çalışma olduğunun özellikle altı çizildi.

Bu konuda uluslararası alanlarda doğan tüm hakların sonuna kadar kullanılması ve bankanın faaliyetlerine 81 yıldır olduğu gibi bundan sonraki dönemde de güvenilir ve kaliteli bir şekilde devam edeceğini duyurdu.