Halkbank Kredileri 241.3 Milyar Liraya Ulaştı!

Halkbank tarafından yapılan açıklamada nakdi kredilerin 241.3 milyar liraya, aktif büyüklüğünün 429 milyar liraya ulaştığı bildirildi.

Halkbank’ın Aktif Büyüklüğü 429 Milyar Lira Oldu

Halkbank tarafından 2019 yılının ilk yarısında sağlanan net kar, ulaşılan aktif büyüklük, ekonomiye sağlanan krediler gibi veriler açıklandı. Halkbank Türkiye piyasalarına sağladığı nakdi kredileri bu yılın ilk yarısında; geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 13 oranında artırdı. Halkbank kredileri bu dönemde 241.3 milyar lira oldu. Halkbank KOBİ kredileri sektöründe pazar payını artırma yoluna gitti. KOBİ’lere Halkbank’ın kullandırdığı krediler yüzde 17.5 olarak belirtildi.

Halkbank Mevduatları 263.6 Milyar Lira Oldu

Halk Bankası tarafından 2019 yılının ilk altı ayına dair finansal sonuçlar paylaşıldı. Halkbank’ın aktif büyüklüğü yüzde 13.4 oranında artarak 429 milyar liraya ulaştı. Banka tarafından reel sektöre destek verilmeye yılın ikinci çeyreğinde de devam edildi. Devreye alınan uygulamalar Halkbank’ın bankacılık sektöründe lider konuma yükselmesini sağladı. Halkbank kredileri içinde KOBİ kredilerinin oranı yılın ilk yarısında yüzde 40.5 olarak gerçekleşti. Halkbank’ın mevduatları bu dönemde yüzde 5.9 oranında arttı ve 263.6 milyar lira olarak kayıtlara geçti. Banka, bahsi geçen dönemde enflasyona endeksli yeni bankacılık ürünleriyle de dikkat çekti.

Halkbank Ekonomiye Daha Fazla Destek Verecek

Banka tarafından yapılan açıklamada görüş bildiren Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, sıkı bir şekilde sürdürülen yeni ekonomi politikalarının kısa süre içinde göstergelere de yansıdığını, enflasyon oranlarında ve döviz kurlarında düşüş gözlemlendiğini, ekonomik düzenlemelerin doğal sonucu olarak banka kredisi faizlerinin de düştüğünü söyledi. Osman Arslan, Halkbank’ın kredi faizlerinin düşmesinden dolayı yılın ikinci yarısında Türkiye ekonomisine daha fazla destek vereceğini de belirtti.

Kapalı