Halkbank’ın Kredi Notu Negatif İzlemeden Çıkartıldı!

Halkbank’ın kredi notu Fitch Ratings tarafından teyit edilerek negatif izlemeden çıkartıldı.

Halkbank’ın Kredi Notu B+ Olarak Teyit Edildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından Halkbank’ın kredi notu B+ olarak teyit edildi. Fitch Ratings Halkbank’ın VR olarak kısaltılan kapasite notunu RWN olarak kısaltılan negatif izlemeden de çıkarttı. Küresel anlamda kredi derecelendirmeleri yapan kuruluş Fitch Ratings bu konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Kuruluşun açıklamasında Halkbank’ın uzun vadedeki döviz türünden kredi notunun B+ olarak teyit edildiği bildirildi. Banka’nın finansal kapasite notu negatif izlemeden çıkartıldı. Fitch Ratings’in açıklamasında Halkbank’ın uzun vadedeki küresel kredi notunun negatif olduğu bilgisi de verildi.

Halkbank Soruşturmalarındaki Riskler Azaldı

Küresel kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yaptığı açıklamada Halkbank’ın finansal kapasite notunun negatif izlemeden çıkartılmasının Banka’nın bağımsız kredi profili ile ilgili Amerika’da yürütülen potansiyel soruşturmalardaki risklerin aza inmesinden kaynaklı olduğu belirtildi. Fitch Ratings tarafından 2018 yılının ocak ayında Halkbank’ın finansal kapasite notu negatif izlemeye alınmıştı.

Halkbank Soruşturması Hakkında Bir Açıklama Yapılmadı 

Kuruluş, notu negatif izlemeden çıkarttığını  bildirdi. 2018 – Ocak döneminde Halkbank’ın çeşitli cezalarla ve ceza niteliğinde tedbirlerle karşı karşıya kalacağının düşünüldüğü, bu nedenle Halkbank’ın finansal kapasite görünümünün negatif izlemeye alındığı da kuruluşun raporunda belirtildi. Açıklamada Halkbank hakkındaki soruşturmanın başlamasından bugüne kadar geçen süre için soruşturma ile ilgili herhangi bir açıklamanın olmadığı, bunun da Fitch Ratings için risklerin tamamen ortadan kalkmış olmasa da azaldığı anlamına geldiği bilgisi de yer aldı.