Halkbank’ın Tahvil İhracına Talep Yoğun Oldu!

Halkbank tarafından gerçekleştirilen enflasyona karşı korumalı tahvil ihracına yoğun talep geldiği açıklandı.

Halkbank’ın Tahvil İhracına 2.5 Katı Talep Geldi

Halkbank’ın enflasyona karşı korumalı tahvil ihracı işleminde gelen yoğun talep sonucunda 520 milyon liralık satış gerçekleşti. Tahvil ihracı işlemi Halk Yatırım aracılığıyla yapıldı. İhraca nitelikli bireysel yatırımcılarla kurumsal yatırımcılar katıldı. Türkiye Sermaye Piyasaları için bir ilk olarak tasarlanan Enflasyona Endeksli – Faiz Korumalı Tahvil İhracı işleminin toplam satış tutarı planlanmış olan büyüklüğün 2.5 katı olarak gerçekleşerek 520 milyon lira oldu.

Hangi Faiz Oranı Yüksekse Yatırımcılara O Uygulanıyor

Halkbank tarafından uygulamaya alınan yeni ürün ihraç işlemi sırasında taahhüt edilen faiz oranıyla vadenin sonunda TÜFE endeksi yıllık değişiminden dolayı ortaya çıkan oran ve ek faiz oranı karşılaştırılıyor. Bu oranlardan hangisi daha yüksekse yatırımcılara o faiz oranı uygulanıyor. Halkbank’ın tahvil ihracı işleminin vadesi 368 gün olarak belirlenirken, ilk tahvil kapsamında 3 ayda bir kupon ödemesi yapılacak. Yatırımcılar Halkbank’ın bu ürünü sayesinde faiz getirilerini enflasyon oranlarına karşı koruma altına alıyorlar.

Yatırımcılara Bir Faiz Oranı Taahhüt Ettik

İhraç işlemi ile ilgili açıklamalar yapan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Enflasyona Endeksli Faiz Korumalı Tahvil İhracı işleminden çok memnun olduklarını söyledi. Osman Arslan, bir süre önce hayata geçirdikleri Enflasyona Endeksli Koruyan Mevduat Hesabı ürünü, Enflasyon Korumalı Ara Dönem Ödemeli Mevduat Hesabı ürünü gibi yeniliklerden sonra bu yeni ürününün de yatırımcıları memnun ettiğini, talep toplama işlemi sırasında Halkbank olarak yatırımcılara ihracın vade başlangıcı için belirledikleri bir faiz oranını taahhüt ettiklerini söyledi.