Hamile Çalışanlara Hava Kirliliği Uyarısı!

Hava kirliliği günümüzün en büyük problemlerinden birisi olarak ifade ediliyor. Pek çok insanı etkilediği gibi her yıl milyonlarca kişinin ölümüne de sebep oluyor. Bu süreçte çalışan hamile kadınlara uzmanlar tarafından hava kirliliği konusunda ciddi uyarılar yapılıyor. Hava kirliliği sadece bebeği değil aynı zamanda anneyi de olumsuz etkilediği için bu konuda düşük riskleri de gündeme taşınmaya başlandı.

Hava kirliliğinin tüm dünyayı etkisi altına alan ciddi bir sorun olmasının ardından konu hakkında Londra’da bir araştırma yapıldı. Hava kirliliğinin solunması halinde annenin akciğerlerinden bir süre sonra plesantaya kadar ulaştığı ve bu durumun zaman içerisinde zehir olarak cenini zehirlemeye başladığı tespit edildi. Ancak bu durumun tam olarak nasıl gerçekleştiği hala kesin olarak bilinmiyor.

Hamile kadınlar ve bebekler üzerinde yapılan araştırmanın ardından bebeklerin plesantalarında hava kirliliğini yansıtan bazı parçacıkların bulunduğu tespit edildi. Bu durumda bu kirli toz zerreciklerinin bebeklerin üzerine geçmiş olma ihtimalinin de son derece yüksek olduğunu ifade ediyorlar. Bu konuda özellikle her gün dışarı çıkmak zorunda kalan çalışan anne adaylarının daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Hamileler İşlek Caddelerden Uzak Dursunlar!

Hamile kadınların işe giderken dışarı çıkmak zorunda kalmaları halinde bazı önlemler alabilecekleri uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Bu süreçte özellikle işlek ve kalabalık caddelerde hava kirliliğinin daha etkili olmasından dolayı biraz daha uzak durmak ve daha sakin yolları tercih etmek iyi bir seçenek olabilir. Özellikle yapılan araştırmaların derinleştirilmesinin ardından erken doğum ve düşük gibi riskleri tetikleyen sorunların başında hava kirliliğinin olduğu ifade edildi. Bu anlamda bu tür hastalıklar dışında bebeklerin bağışıklık sistemlerini düşürebilecek bir sorun olduğu için hayatları boyunca çeşitli sorunlarla boğuşabilecekleri ifade ediliyor.

Yoğun kentlerde yaşayan hamile kadınların çeşitli risklerle karşı karşıya kalma olasılığının çok daha fazla olduğu bir kez daha dile getirildi. Bu anlamda yapılan açıklamalarda küresel bir kamu sağlığı felaketi uyarısı yapılarak durumun ne kadar ciddi olduğu bir kez daha vurgulandı. Her geçen yıl yapılan ölçümlerde hava kirliliğinin giderek artan bir problem olduğu ifade ediliyor. 2016 yılında yapılan araştırmalar sonrasında insan beyninde hava kirliliğine dair önemli bulguların tespit edilmesi bir kez daha durumun ciddiyetini ortaya koydu.

Anne Karnındaki Bebekleri de Etkiliyor

Sadece anneleri değil henüz dünyaya gelmemiş anne karnındaki bebekleri de etkileyen hava kirliliği bebek ölümlerinin artması konusunda da önemli bir rol oynuyor. Yapılan araştırmalarda sigara içmeyen ve sağlıklı bir hayat sürerek sağlıklı olan anne adaylarının dünyaya getirmiş oldukları bebekler ile bu bebeklerin plesantaları inceleme altına alındı. Tüm sağlık ibarelerine rağmen bağışıklık sistemlerinde birtakım sorunlar oldukları tespit edildi. Bu detaylı bir incelemeye tabii tutulduğu zaman 3500 hücre üzerinde toplam 72 kirli parçacık tespit edildiği görüldü. Bu parçacıklar farklı mikroskoplar altında incelemeye alındığı zaman hava kirliliğinden dolayı meydana geldiği bir kez daha gözler önüne serildi. Bu bulgularn kesin bir tanı ortaya koyması için daha ileri düzeyli araştırmaların gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ancak özellikle hava kirliliğinin artmış olduğu dönemlerde çalışan ve sürekli evden çıkmak zorunda kalan hamile kadınların kalabalıktan mümkün olduğunca uzak kalmaları bekleniyor. Ayrıca maske takmak, sağlıklı beslenmek, havalandırma sistemlerine gereken önemi vermek de bu süreçte son derece etkili olabilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı