a

Her Gün Kahve İçen Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Her Gün Kahve İçen Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler
0

BEĞENDİM

Günlük yaşantımızda Türk kültüründe çokça içilen kahvenin aslında pek çok yönden faydaları olduğu biliniyor. Türk kahvesinin zihni çalıştırdığı ve içerisindeki kahve miktarı sebebiyle dinç tutmaya yaradığı biliniyor. Genel olarak kalp hastalıkları açısından da etkili olduğu biliniyor. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi gün içerisinde gereğinden fazla kahve tüketmenin bünyeye çeşitli zararları bulunuyor.

Özellikle ofis ortamında ve bilgisayar başında çalışanların günlük yaşantılarında en çok tükettikleri içecekler arasında yer alan kahvenin çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabileceği belirlendi. Fazla kahve tüketmek konulu araştırmalarda özellikle kahvenin zararları hakkında çeşitli tartışmalar gündeme gelmeye başladı. Bu tartışmalar bazı bilimsel araştırmaların ardından çürütülürken bazı araştırmalara göre doğru olduğu ortaya çıkmıştır. Peki her gün kahve tüketen çalışanlara uzmanlar ne gibi uyarılarda bulunuyorlar?

Fazla Kahve İçmek Gözlere Zarar Verebilir

Bilim insanları tarafından yapılan 30 yılı aşkın süredir devam eden araştırmalarda günlük yaşantılarında iki fincandan fazla kahve tüketen kişilerin yarısından fazlasında bir süre sonra tansiyon riskinin ortaya çıktığı öğrenildi. Fazla kahve tüketmek yüzde 66’lık bir oranla göz tansiyonu riskini ortaya çıkarıyor. Bunun üzerine kahve tiryakilerine göz sağlıklarını korumaları açısından uyarılar yapılıyor.

Amerika’da bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda özellikle 50 yaşından sonra kahve bağımlısı olan kişilerin kör olma olasılıklarının da giderek arttığını ortaya koydu. Bu konuda 30 yıl boyunca kahve bağımlısı olan ve günde iki fincan fazla kahve tüketen binlerce kadın ve erkek incelendi. Ardından göz muayeneleri düzenli olarak yapıldı. En başında glokomları olmayan bu kişilerin kahve tüketimi arttıkça sağlık kontrolleri yenilendi. Ardından iki yılın sonunda glokom risklerinin yüzde 66 oranında arttığı ortaya çıktı. Glokom oranınına artması ile birlikte çok fazla kafein tüketmenin doğru orantılı olduğu ortaya çıktı.

Aşırı Kahve Kalp Ritmini Bozuyor

Yapılan başka bir araştırmaya göre kafein bulunduran kahvelerin aşırı tüketilmesi kalp ritminde ciddi bozulmalara neden oluyor. Ritim bozukluklarının yaşanması kalp çarpıntıları ile kendisini gösteriyor. Bu süreçte taşikardi ismi verilen ve günlük hayatta kişilerin yaşam standartlarını da düşüren birtakım sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle kalp hastalığı olan kişilerde ciddi sağlık problemlerinin oluşmaması için günlük bir bardaktan öteye geçmemeleri öneriliyor.

Tansiyonunuz Yükselebilir

Kahvenin tansiyona doğrudan bir etkisi bulunuyor. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar bu durumu bir kez daha kanıtladı. Özellikle günde 4 5 bardak kahve içen kişilerin kanlarında bulunan basınç miktarı hızla yükseliyor. Bu artış tansiyonun yükselmesine neden oluyor. Böylece tansiyonun hızla yükselmesi ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirebilir.

Mideniz Rahatsız Olabilir

Kahvenin içerisinde bulunan kafein miktarının mideye girişi çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Özellikle ülser ve mide rahatsızlıkları bulunanların fazla kafein tüketiminden uzak durmaları gerekiyor. Fazla tüketilmesi bu hastalıkların tetiklenmesini sağlıyor. Hiç hastalığı olmayan ve mide sorunu yaşamayan kişilerde bile bir süre sonra mide yanmaları ve mide ağrılarına sebep olabilir.

Uykusuzluk Sorunu Yaşayabilirsiniz

Genellikle içerisinde kafein olan içecekler uyku düzeninizi bozabildiği gibi bunlar arasında en etkilisi kesinlikle kahveler olarak bilinmektedir. Günde iki bardaktan fazla kahve tüketmek gün içerisinde enerjik kalmanızı sağlayabilir ancak bir süre sonra vücut bu sürece de uyum sağlayacak ve bağışıklık geliştirecektir. Ancak kafeinin vücuttan atılma süreci yavaş olduğu için özellikle çalışanlarda gece uykusuzluklarına ya da bölünmüş uykulara sebep olabilir. Bu durumda ise çeşitli problemler yaşanabilir. Genellikle uykusunu alamayan kişiler sabah kalkmakta sıkıntı çekebilirler.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.