a
0

BEĞENDİM

Sosyal medya platformu olan Twitter’da geçtiğimiz ay, “HerşeyYolunda”  diye bir etiket açılmıştı. Şimdi size Türkiye’de “Her şey yolunda” konusunu açıklayacağım…

Şubat ayında açıklanan enflasyon rakamı yüzde 19,67 olarak yer aldı. Fakat her şey yolunda… Zam oranlarında herhangi bir değişiklik yapılacak kadar enflasyonda gerileme yaşamadık ama mühim değil. Çünkü, alıştık.

Ülkede ekonomik kriz yok aslında her şey yolunda. Cepte kimi zaman ekmek almaya para yok ama kriz de yok. Elektrik ve doğalgaz faturalarına Temmuz ayından bu yana yüzde 17 oranında zam gelmedi. Hem ekonomik kriz de ne ki?

Her mekana gidebiliyorum, mekan mekan gezebiliyorum diyenler için her şey yolunda. Otobüs biletlerine yüzde 60, uçak biletlerine yüzde 70 zam gelse de çay ocaklarında, kahvelerde çay hala 1 lira nasıl olsa. 65 lira olan bilet 115 lira olmuş, aman dünya yansın ne olacak?

481 Bin 732 Esnaf İflas Etti

Dolar yükselmiş, Euro tavan yapmış ama her şey yolunda. Dolar yükseldiğinden beri kepenk indiren 481 bin 732 esnaftan bize ne değil mi? Temmuz ayından bu yana yüzde 64 esnaf iflas etti ama her şey yolunda. Hala açık esnaflar var sonuçta. Kapatanları ne yapalım?

Şubat ayı 28 gün sürdü ama bu 28 günde Türkiye’de 31 tane kadın öldürüldü. Her şey yolunda ama o kadınların da ölüm zamanı gelmiş değil mi? Ne yapalım öldürmelerine engel olsalarmış? Hem kadın ölse de suçlu oluyor ölmese de. Biz hala yaşıyoruz sonuçta değil mi?

Ülkedeki sebze ve meyvelere zam gelmiş. Fakat her şey yolunda… Çünkü tanzim satış ortaya çıktı. Tanzim satışla, hane içerisindeki kişi sayısı kadar patates alabiliyorsun sonuçta. Devlet asla ama asla vatandaşını unutmuyor. Vatandaşlar, devletin 12 yıl boyunca çiftçisine yerli tohum üretmesine izin vermediğini unutsa bile.

Allah’a Şükür Araba Alacak Paramız Yok

Her şey yolunda, asgari ücrete bu yıl zam geldi. Geçen yıl 450 dolar olan asgari ücret bu yıl 300 dolara tekabül ediyor ama hiç problem değil. Önemli olan Türk Lirası… Sonuçta çok büyük bir zam oldu. 2 bin 20 lira ne demek öyle? Bozdur bozdur harcayamazsın bu parayı…

Benzin fiyatı 7’ye yaklaştı ama mühim değil, her şey yolunda. Sonuçta benzin almak için önce araba almak gerekiyor. Allah’a şükür, araba alacak paramız yok. Ya olsaydı da benzin almak zorunda kalsaydık? Hem asgari ücretle çalışan bir adamın şu an Mercedes, BMW ya da ikinci el bir araba alması için en az 30 yıl çalışması gerekiyor. Çok şükür 30 yıl çalışıp araba almaya kalkarsak, yaşlılığımızda rahat ederiz.

Giyim ürünlerine gelen zamlardan sonra bile her şey yolunda. İyi ki her şeyi artık “seneye de giyilir bu modası gitmez” şeklinde alıyoruz. Yoksa ne yapardık? Türkiye’de 90 lira olan pantolon, yurtdışında 8 dolar olsa ne olur yani? Türkiye mükemmel bir ekonomiye sahip, her şey gerçekten yolunda…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.