Hırvatistan Euro Para Birimine Geçiş Başvurusu Yaptı!

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno yaptığı açıklamayla Hırvatistan’ın euro kullanımı için başvuruda bulunduğunu duyurdu.

Hırvatistan Euro Bölgesi’ne Geçiş için Resmi Başvuruda Bulundu

Euro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno tarafından yapılan açıklamada Hırvatistan’ın, Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’na katılmak için başvuru yaptığı bildirildi. Mario Centeno, euro para birimi kullanımına geçişin ilk aşaması olan, ERM2 olarak kısaltılan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’na Hırvatistan tarafından resmi başvuru yapıldığını söyledi. Avrupa Birliği’ne üye 19 ülkenin maliye bakanlarının Brüksel’de yaptığı toplantıdan sonra gazetecilere bazı açıklamalar yapan Centeno, Hırvatistan’ın ERM2 başvurusunun yanı sıra bankacılık birliğine de başvurduğunu, bunların Euro Bölgesi’ne katılarak euro para birimine geçiş için ilk adımlar olduğunu belirtti.

Euro Bölgesi Ekonomik Büyümesini Sürdürecek

Mario Centeno açıklamasında Hırvatistan’ın kararlı bir şekilde Euro Bölgesi’nin bir parçası olmak istediğini, Bölge’nin önümüzdeki dönemlerde ekonomik büyümesini sürdüreceğine inandığını, maliye bakanları bünyesinde düzenledikleri toplantıya katılan 19 AB ülkesi bakanının da Hırvatistan’ın euro başvurusunu memnuniyetle karşıladığını da belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Hırvatistan’ı İzleyecek

Hırvatistan euro para birimine geçiş için ilk aşama olan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’na yaptığı başvurudan sonra ECB yani Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Birliği Komisyonu ülke tarafından verilen taahhütleri değerlendirmeye alacak. ECB ve AB bu taahhütlerin Hırvatistan tarafından uygulanıp uygulanmadığına bakacak. Bu süreç yaklaşık 1 yıl kadar sürecek. Sürecin sonunda onay verilmesi halinde Hırvatistan, Avrupa döviz Kuru Mekanizması’na dahil olabilecek. Mekanizmada da en az 2 yıl daha bekledikten sonra euro para birimine geçebilecek.

Kapalı