HSBC Blockchain’e 20 Milyar Dolar Aktaracak!

HSBC aldığı bir karar sonrasında 20 milyar dolarlık varlığını gelecek yıl için Blockchain’e aktarmayı planladığını açıkladı. Reuters bu konuda bir haber hazırladı. HSBC bankası tarafından gelecek yılın başında 20 milyar dolarlık bir varlığı Blockchain tabanlı bir platform üzerinde değerlendirmeyi ve takip etmeyi amaçlıyor.

Ortaya atılan iddia çerçevesinde bankanın kağıt bazlı kayıtlarını 2020 yılının Mart ayına kadar ‘Digital Vault’ isimli bir Blockhchain platformuna taşımayı planladığı ifade edildi. Yatırımcılar da bu süreç içerisinde menkul kıymetlerini gerçek zamanlı olarak takip edebilecekler.

İngiltere merkezli bir banka olan HSBC tahsisli satış kayıtlarını özel olarak dijitalleştirerek, yatırımcıların bu süreçte işlemlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerini ve kontrollerini sağlamalarını amaçlıyor.

Haberin detaylarına bakıldığı zaman kayıtlar kağıt bazlı şekilde tutuluyor. Mevcut formlarında erişmek bu noktada zor ve zaman alıcı olarak tanımlanıyor. Haberin ayrıntılarına bakıldığı zaman bankanın kayıtlarının sadece yüzde 40’lık kısmının blok zincirine aktarılması bekleniyor. Ancak bankanın hali hazırda 50 milyar dolarlık varlığı bulunduğu açıklandı.

Kapalı