HSBC Genel Müdürü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Hakaret Davasında Beraat Etti!

HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davadan beraat etti.

Selim Kervancı Hakkında Beraat Kararı Çıktı

HSBC Genel Müdürü Selim Kervancı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanıyordu. Selim Kervancı yargılandığı bu davadan beraat etti. Kervancı hakkında, Gezi olayları döneminde sosyal medya hesaplarından yaptığı bir video paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılmıştı. İstanbul Anadolu 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava Reuters Haber Ajansı tarafından da izlendi. Selim Kervancı davada savunmasını yaptı ve paylaşımın kendisine ait olmadığını, bir başkasının paylaşımını kendi hesabından paylaştığını, izlemeden paylaştığı için de içeriğini bilmediğini söyledi.

Selim Kervancı Mahkemede Kendisini Savundu

HSBC Bank Genel Müdürü Selim Kervancı mahkemedeki savunmasında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımın içeriğinden haberi olmadığını, bir başkasına ait bir paylaşım olduğunu, başlığından da içeriğinde ne olduğunu anlayamadığını söyledi. Selim Kervancı, kendisinin uluslararası bir bankada çalıştığını, hakkında verilecek olan haksız bir kararın kariyerine zarar vereceğini, ayrıca Türkiye’nin itibarını da zedeleyeceğini, odasına giren bir çocuğu dahi ayakta karşılayan birisi olduğunu, bu nedenle Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’na bilerek hakaret etmesinin söz konusu olmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan Şikayet Gelmedi

Selim Kervancı tarafından retweet edilen paylaşımdaki videoda Hitler’in konu edildiği Downfall adlı filmden bir sahneyle Gezi olayları döneminde Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan ilişkilendiriliyor. HSBC Genel Müdürü Kervancı’nın avukatları açılan davanın Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen bir şikayete dair olmadığını söyledi.