HSBC Grubu Araştırdı! Türkiye Dünyanın En Yaşanabilir 7. Ülkesi!

HSBC Grubu tarafından yapılan ankete göre Türkiye çalışmak ve yaşamak için en iyi 7. ülke seçildi.

HSBC Grubu 18 Bin Çalışana Sorular Sordu

HSBC Grubu tarafından düzenlenen Expat Explorer adlı anketin sonuçları açıklandı. Expat Explorer anketine göre dünya genelindeki ülkeler arasında Türkiye çalışmak ve yaşamak için en iyi yedinci ülke seçildi. HSBC Grubu’nun düzenlediği ankete 163 farklı ülkeden 18 binden fazla yabancı çalışan katıldı. Çalışanlara sorulan sorularla yapılan Expat Explorer anketinin sonuçları HSBC tarafından yayımlandı. Ankette ülkelerin sunduğu imkanlar, kişilerin yaşam kalitesi, aile yaşamları ve finansal kazançları gibi konu başlıkları yer aldı. Expat Explorer anketi 2019 yılında 12. defa yapıldı. Dünya genelinde yabancı çalışanlara uygulanan en kapsamlı anket olarak bilinen Expat Explorer’dan Türkiye’nin en yaşanabilir ve en çalışılabilir yedinci ülke olduğu sonucu çıktı.

Yabancı Çalışanların Türkiye’den Memnun Oldukları Ortaya Çıktı

HSBC Grubu’nun Expat Explorer anketinin sonuçlarına göre Türkiye’de çalışan yabancı kişilerin yüzde 62’lik kısmı yaşam standartlarının Türkiye’de çalışmaya başladıktan sonra kendi ülkelerine göre atış gösterdiğini söylediler. Türkiye’deki yabancı çalışanların yüzde 52’lik kısmı kariyerlerine, ailelerine ve hobilerine odaklanmak için Türkiye’de daha fazla vakit bulduklarını söylediler. Yüzde 55’lik kısım daha iyi bir ev ve daha iyi bir araba sahibi olduğunu, yüzde 69’luk kısım kendini Türkiye’de daha çok güvende hissettiğini ve Türk halkının sıcakkanlı olduğunu söyledi.

HSBC Türkiye Yabancı Çalışanlara Hizmet Veriyor

HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık ve Birikim Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ayşe Yenel anketle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’nin dünya genelinde en yaşanabilir ve çalışılabilir ilk 10 ülke arasında olmasını değerlendirdi. Ayşe Yenel, HSBC Expat Explorer anketinin kariyer planı yapan ve yüksek yaşam kalitesi arayan yabancı çalışanların, çalıştıkları ülkede pek çok alana etki ettiğini söyledi. HSBC Türkiye olarak uluslararası ağ, birikim yönetimi uzmanlığı gibi pek çok çözüm sunarak bu çalışanların ihtiyaç ve beklentilerini karşıladıklarını da belirtti.