HSBC İşten Çıkarıyor! Listede Türkiye’de Var!

HSBC tarafından yakın kaynakların doğruladığı bilgiler ışığında pek çok çalışanın işten çıkarılacağı duyuruldu. Özellikle bankanın Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de yüzlerce kişinin işten çıkarılması için harekete geçtiği ifade edildi.

Listede Türkiye’de Var

Gelecek hafta bankanın üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayıp değerlendirme yapması bekleniyor. Bir süredir maliyetlerin azaltılması için çalışmalar devam ediyordu. Bu noktada alınan kararlara göre, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’deki bankalarının operasyonlarında görevli olan yüzlerce kişinin işten çıkartılması bekleniyor. Pek çok çalışanın endişeyle beklediği sürecin ise Kasım ayında başlayacağı belirtildi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında bankanın CEO’su John Flint görevden alınmıştı. Yerine Noel Quinn geçti. Göreve geçtikten sonra bankanın birtakım tasarruf önlemleri almasına karar verildi. Batı piyasalarında hisse işlemlerine devam eden bankanın, bundan sonraki süreçte de kademeli bir çıkış işlemi gerçekleştirebileceği düşünülüyor. Fransa’da bulunan perakende bankacılık biriminde ise yaşanan birtakım sorunların ardından satış kararının çıkabileceği düşünülüyor.

Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Mark Tucker verdiği bir röportajda, bankanın tasarruf önlemlerine tekrar tekrar vurgu yapmıştı. Bu noktada bankanın sermayesini güçlendirmek için tasarruflara daha fazla yer vereceği belirtildi. İşten çıkarım yapılacak olan bölgelerde, 2018 yılında hazırlanan bir rapora göre toplam 9 bin 600 çalışanı olduğu belirtilmişti. Bu rakam ise bankanın toplam istihdamının yüzde 4’lük kısmını oluşturuyor.