HSBC Satılacak Mı?

Türkiye’de 1990 yılından bu yana aralıksız hizmet veren HSBC dikkat çekmeye devam ediyor. Türkiye’de faaliyetlerine son vermesi beklenen banka bu süreçte çeşitli stratejiler uygulamaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta uygulanacak stratejiler hakkında çeşitli iddialar gündeme gelmeye başladı. Bankanın tasarruf etme yöntemleri arasında Türkiye, Yunanistan, Umman gibi çeşitli ülkelerden tamamen çekilmesi bekleniyor.

HSBC Türkiye’den ilk defa çıkmak istemiyor. En son 2015 yılında da aynı durum yaşanmıştı. Yönetimin aldığı karar sonrasında küçülme planları çerçevesinde Brezilya ve Türkiye pazarından çıkış planı gerçekleştirmesi bekleniyordu. Haberlerin çıkmasının ardından Hak Menkul Değerler’i satın alan Singapurlu PhillipCapital’in bankaya talip olduğu yönünde çeşitli iddialar gündeme gelmişti. Satış işleminin bir türlü gerçekleştirilememesi dikkat çekti. Banka uzun bir sürenin ardından Türkiye’de faaliyetlerine devam etme kararı aldı.

Bankanın geçmişten günümüze gelen raporları incelendiği zaman ciddi bir sıkıntının yaşandığı görülüyor. Zarar edilen bir dönem meydana gelmiş. Ardından yaşanan toparlanma sonucunda kar elde edilmeye başlanmış. 2019 yılında bankanın iyi bir performans sergilendiği belirlendi. Şimdilerde yeniden ülkeden çekilme kararı alan bankanın satılıp satılmayacağı merak edildi. Zarar ettiği dönemde satılamayan bankanın bu dönemde kar etmesinden dolayı satılabileceği yönünde umutlar sürüyor.