HSBC Türkiye’den Çekilebilir!

HSBC bir süredir tasarruf konusunda yeni kararlar alabileceğini ifade ediyordu. Yeni CEO olan Quinn’in göreve gelmesinin ardından maliyetleri azaltmak ve tasarruf sağlamak için yaptığı birtakım çalışmalar sonuç vermeye başladı. Şimdilerde yeni bir tasarruf planının olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de de şubeleri bulunan ve çalışmalara aktif olarak devam eden HSBC’nin, Türkiye’den çıkılması halinde yaşayacakları değerlendiriliyor.

Dünyaca ünlü olan bankanın Türkiye’den çıkma ihtimalini, Reuters yaptığı bir haberle duyurmuş oldu. Yapılan haberin, yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre gerçekleştirildiği belirlendi. Yeni CEO Quinn’in maliyetleri azaltmak için yaptığı planlamada, Türkiye’den çekilmenin de düşünüldüğü ve şimdilerde konunun eksileri ve artılarıyla birlikte değerlendirmeye alındığı ortaya çıktı.

Karar sadece Türkiye nezdinde gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Bankanın Ermenistan, Yunanistan ve Umman’da bulunan küçük ölçekli operasyonlarını da kapatma ya da satma gibi bir planı olduğu belirlendi. Değerlendirme banka tarafından hala devam ediyor. Çıkan haberler bankacılık sektöründe büyük ses getirirken HSBC sözcüsü tarafından henüz konu hakkında bir açıklamanın yapılmaması da dikkatlerden kaçmadı.