a

IBM'den Açık Bankacılık Tanıtımı

IBM'den Açık Bankacılık Tanıtımı
0

BEĞENDİM

IBM, yeni açık bankacılık trendi ile finans dünyasında yerini daha da sağlamlaştırma adına geleceğin API’leri ile eski modeller arasında köprü oluşturmak maksadı ile bankaların PSD2 gibi yeni mevzuatlarıyla uyumunu sağlayacak olan açık bankacılık çözümüne el attı.

Avrupa ve İngiltere başta olmak üzere yeni yasal mevzuatlar ile finansal hizmetlerin en yoğun yaşandığı gündemlerinden biri olarak müşterilerin davranışlarını değiştiren ve para akışı içerisinde olan FinTech akımı ile ortaya atılan açık bankacılık, günümüzdeki küresel bankacılığın öz sermaye doğrultusunda yavaş büyüme ve güçlü maliyetleri kontrollü olarak uygulanması ile ortaya çıktı.

IBM ise bankaların bu zorlu dönemlerde yeni gelir kaynaklarına yardımcı olmak adına dijital dönüşümün acil olarak kullanımının devreye sokulmasını belirterek birçok firmanın da bu stratejiyi uygulamasını istiyor. Yeni uygulamaya koyulacak olan açık bankacılık platformu sayesinde bankaların özellikle eski sistemlerini açabilme ve API’lere katılabilme konularında güçlü olanaklar sağlıyor.

Yeni Bir Dönüşüm

IBM Endüstri platformları CTO’su Tom Eck açıklamasında, bu platform ile yeni bir dönüşüm yaratmak yerine mevcut sistemlerde zenginleştirmeye giderek onları yeniden canlandırmanın mümkün olabileceğine işaret etti. Bankaların halihazırdaki eski sistemlerini açık bankacılık ile uyumlu bir hale getirerek FinTech ile iş birliklerin geliştirileceğini ve ek gelir akışında ise kilidin daha da açılabileceği işaret ediliyor.

IBM Financial Services, geliştirilen yeni uygulama ile finansal risk değerlendirmesinin yanı sıra ödeme, AI ve Blockchain gibi özelliklerinde sisteme dahil edildiğini ve ayrıca PSD2 standartları ile açık bankacılık platformunda yeni çözümlerinde olduğunu ifade etti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.